Zarząd Spółki Copernicus PL opowiada o kwarantannie w Szpitalu Mikołaja Kopernika
Zawieszenie zabiegów planowych, porodów rodzinnych i odwiedzin, odwoływanie wizyt w poradniach specjalistycznych, zawieszenie pracy oddziałów spowodowane kwarantanną – w związku ze wzrostem liczby chorych na koronawirusa pomorskie szpitale i przychodnie wdrażają procedury mające na celu maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Sytuacja jest dynamiczna, zmian wiele i wprowadzane są nagle, dlatego – jeśli zamierzamy zwrócić się do nich po pomoc – warto wcześniej zapoznać się z najnowszymi informacjami zamieszczanymi na ich stronach internetowych. Te aktualizowane są na bieżąco.
Liczba zachorowań na koronawirusa wzrasta i – według prognoz ekspertów – będzie wzrastała nadal. Musimy zatem przyzwyczaić się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości i oswoić z procedurami, które w najbliższych dniach mogą być stosowane nagminnie.
Koronawirus – aktualna liczba zarażonych (raport sanepid)
Kwarantanna na szpitalnych oddziałach
Przed tygodniem sensację wzbudziło zamknięcie na kilka godzin Klinicznego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego po tym, jak zgłosiła się tam pacjentka podejrzewająca, że mogła zarazić się koronawirusem. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o negatywnym wyniku przeprowadzonego badania.
Wczoraj, 17 marca, kwarantannie poddano Oddział Wewnętrzny oraz Ratunkowy Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Przebywał tam bowiem pacjent, u którego badania pod kątem koronawirusa wyszły pozytywnie. Kwarantannę odbywa również personel placówki.
– Na chwilę obecną nie potwierdziło się żadne kolejne zakażenie, natomiast 51 osób zatrudnionych w tym szpitalu, z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Ratunkowego, zawiesiliśmy w wykonywaniu czynności i skierowaliśmy do kwarantanny do momentu uzyskania potwierdzenia, że osoby te nie stwarzają zagrożenia – wyjaśnia Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus PL.
Wynikiem takich działań konieczne są kolejne obostrzenia:
– Oprócz tego oddziały szpitala zaczęły od wczoraj pracować w trybie ograniczonym do wskazań pilnych, onkologicznych i związanych z realizacją programów lekowych – dodaje Kostrzewa. – Poza tym staramy się działać w miarę normalnie, prowadząc w namiocie segregację pacjentów, którzy byli narażeni na kontakt z osobami mogącymi stanowić źródło zakażenia. Podobne działania zastosowaliśmy w drugim szpitalu spółki Copernicus, czyli Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie.
Potrzebujący pomoc otrzymają, ale w innych szpitalach
Prezes spółki poinformował, że oddziały będą zamknięte przynajmniej do końca tygodnia.
– Zgodnie z zasadami materiał do badania mikrobiologicznego pobiera się od pacjenta nie wcześniej niż w siódmej dobie od chwili kontaktu z osobą zarażoną. Taki czas ustaliliśmy dla każdej z tych osób. Na chwilę obecną zarządziliśmy kwarantannę do końca tygodnia, 20 marca pobierzemy materiał. Wówczas podejmiemy decyzję, czy przywrócimy personel do pracy – mówi Dariusz Kostrzewa.
Osoby potrzebujące pilnej pomocy będą zmuszone jej poszukać na oddziałach ratunkowych innych szpitali.
– Pacjenci powinni zgłosić się do funkcjonującego w pełni Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala św. Wojciecha – mówi Rafał Cudnik, koordynator Copernicus PL Sp. z o.o. w zakresie działań związanych z koronawirusem SARS-CoV-2. – Ponadto w ograniczonym zakresie zespół Szpitala Mikołaja Kopernika przyjmuje pacjentów w stanach nagłego zagrożenia życia. Również urazówka dziecięca jest gotowa na przyjęcie pacjentów.
Aktualne informacje na stronach internetowych placówek
Sytuacja z zachorowaniami na koronawirusa jest dynamiczna, przez co placówki medyczne muszą wykazać się elastycznością. Procedury, w zależności od liczby zachorowań, mogą się zmieniać z minuty na minutę, dlatego jeśli wybieramy się do któregokolwiek szpitala w jakimkolwiek celu (np. jako pacjent czy osoba odprowadzająca/odbierająca chorego), warto zapoznać się z aktualnościami sukcesywnie zamieszczanymi na stronach internetowych placówek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS