A A+ A++

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym, czyli dziś opowiemy o tym jak prawidłowo modyfikować dane zawarte w dokumentach pojazdu.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym: współwłaściciel, modyfikacje techniczne, LPG

Wniosek o zmiany w dowodzie rejestracyjnym wypełnia się wtedy, gdy dochodzi do dopisania lub wypisania współwłaściciela, a także modyfikacji danych technicznych pojazdu. Poprzez modyfikację danych technicznych rozumie się korektę informacji odnoszących się do masy auta, obciążeń poszczególnych osi, pojemności silnika oraz np. montażu układu zasilania LPG. 

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym – wymagane dokumenty:

  • wypełniony wniosek na druku urzędowym,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • dowody własności nowych podzespołów (części numerowanych) – nie dotyczy zmiany np. danych współwłaściciela,
  • oświadczenie wystawione przez producenta lub przedstawiciela producenta potwierdzające, że pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi technicznymi – nie dotyczy zmiany np. danych współwłaściciela,
  • zaświadczenie z aktualnego przeglądu technicznego pojazdu,
  • potwierdzenie polisy OC.

Zobacz również:

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym a COVID. Czyli jak złożyć wniosek?

Koronawirus ograniczył kierowcom dostęp do wydziałów komunikacji. Ci aby udać się na wizytę w celu np. zgłoszenia zmian w dowodzie rejestracyjnym, muszą umówić się na wizytę. Termin oczekiwania? Ten zależy od miasta – w skrajnym przypadku może jednak wynosić nawet 3 tygodnie. Czy da się go obejść? Jak najbardziej. Wystarczy że kierowca wypełni wniosek, dołączy konieczne dokumenty i całość wrzuci do urny w urzędzie. Urzędnicy po tygodniu powinni zaprosić kierowcę na wizytę w wydziale komunikacji – wtedy w terminie krótszym niż 3 tygodnie.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Wymiana dowodu rejestracyjnego nie jest droga. Nowy dokument wraz z opłatą ewidencyjną kosztuje 54,5 złotego. Do kwoty ewentualnie doliczyć trzeba jeszcze 19 złotych (wraz z opłatą ewidencyjną) – czyli sumę konieczną do opłacenia wydania pozwolenia czasowego. Pozwolenie czasowe nie jest jednak obligatoryjne i nie dotyczy każdego przypadku.

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym online

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym online są jak najbardziej możliwe. Kierowca może za pośrednictwem elektronicznych skrzynek podawczych złożyć wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego w sytuacji, w której nastąpiła zmiana stanu faktycznego pojazdu. Do wniosku należy dołączyć kopię wymaganych dokumentów oraz uiścić opłatę. Na podstawie wniosku o zmiany w dowodzie rejestracyjnym online kierowca zostanie wezwany do osobistego stawienia się w urzędzie celem przedstawienia oryginałów dokumentów.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBus w rowie, a podróżni pijani. Nie chcieli przyznać, który kierował
Następny artykułByła gwiazdą “07 zgłoś się”. Co się stało z Niną Gocławską?