A A+ A++

Trwa rozbudowa alei 29 Listopada na odcinku od ul. Woronicza do granicy miasta. Oto informacje o zmianach w organizacji ruchu, które zostały wprowadzone w ostatnich dniach i tych, które czekają nas w nadchodzącym tygodniu.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Od 4 października – nowa organizacji ruchu w rejonie ul. Powstańców

4 października wprowadzono drugi etap czasowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu rozbudowywanej al. 29 Listopada i ul. Powstańców. Ulica Powstańców została zamknięta na odcinku od wjazdu do sklepu Biedronka do zjazdu do nieruchomości pod numerem 16, z wyłączeniem mieszkańców posesji przy ul. Powstańców nr 10 i 14. Obowiązują objazdy.

Szczegóły tutaj: Rozbudowa al. 29 Listopada: kolejny etap prac w rejonie ul. Powstańców

Od 6 października – odcinek od granicy Krakowa do planowanego wjazdu na parking P+R Górka Narodowa

6 października zmieniła się tymczasowa organizacja ruchu na odcinku od granicy Krakowa do planowanego wjazdu na parking P+R Górka Narodowa.

Na jezdni wschodniej wydzielono jeden pas ruchu dla pojazdów poruszających się w kierunku Warszawy. Na jezdni zachodniej wydzielono dwa pasy ruchu. Po jednym odbywa się ruch w kierunku centrum miasta. Drugi pas ruchu służy jako tymczasowy dojazd do ul. Belwederczyków i Witkowickiej.

Na ul. Witkowickiej i Belwederczyków obowiązuje nakaz skrętu w prawo w al. 29 Listopada. Aby pojechać w kierunku Warszawy, należy skorzystać z zawrotki na wysokości planowanego wjazdu na parking P+R Góra Narodowa. Na tej wysokości ruch został przełożony na jezdnię wschodnią al. 29 Listopada.

Szczegóły tutaj: Rozbudowa al. 29 Listopada: zmiana organizacji ruchu przy granicy miasta

Od 9 października – odcinek pomiędzy ul. Siewną a wiaduktem kolejowym w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej

Od poniedziałku, 9 października, od godz. 7.00, zostanie wprowadzona korekta tymczasowej organizacji ruchu na rozbudowywanej alei 29 Listopada, na odcinku pomiędzy ul. Siewną a wiaduktem kolejowym w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej.

W związku z dalszymi pracami zachodzi konieczność zajęcia wschodniego pasa ruchu na odcinku od ul. Siewnej do wiaduktu linii kolejowej nr 95. Ruch kołowy i pieszy zostanie przeniesiony na stronę zachodnią al. 29 Listopada.

Szczegóły tutaj: Korekta organizacji ruchu na fragmencie alei 29 Listopada

Od 10 października – otwarcie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej, zamknięcie ul. Siewnej

Od wtorku, 10 października, otwarte zostanie we wszystkich relacjach skrzyżowanie ulic Kuźnicy Kołłątajowskiej, ks. Meiera i al. 29 Listopada. Na około miesiąc zamknięty zostanie wjazd i wyjazd z ul. Siewnej. W związku z tym swoją trasę zmieni linia nocna nr 637.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Szczegóły tutaj: Rozbudowa al. 29 Listopada: otwarcie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej, zamknięcie ul. Siewnej

Od 10 października – korekta organizacji ruchu w rejonie ul. Pocieszka

Także od wtorku, 10 października, od godz. 7.00, zostanie wprowadzona korekta tymczasowej organizacji ruchu na odcinku od ul. Pocieszka do ul. Powstańców. Kierowcy pojadą po nowym fragmencie al. 29 Listopada. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać około miesiąc.

Szczegóły tutaj: Rozbudowa al. 29 Listopada: korekta organizacji ruchu w rejonie ul. Pocieszka


Rozbudowa al. 29 Listopada to druga co do wielkości i ważności inwestycja infrastrukturalna w północnej części Krakowa. Zadanie jest realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, na podstawie umowy z 2017 roku przez konsorcjum firm STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. i STRABAG Sp. z o.o. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Roboty w terenie rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Wylotówka na Warszawę jest rozbudowywana na odcinku ok. 2,6 km do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. To także przebudowa skrzyżowań, budowa nowych chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych. W ramach zadania przebudowane zostały już dwa wiadukty kolejowe.

W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami: Węgrzecką, Witkowicką, Belwederczyków, Banacha, ks. Meiera, Kuźnicy Kołłątajowskiej, Siewną, Powstańców, Rybianka, Dobrego Pasterza i Chlebowa, Nad Strugą i Woronicza, a także planowanymi ulicami Iwaszki i Felińskiego oraz linią Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej.

Po realizacji okolice nowej al. 29 Listopada ozdobi 371 drzew i ok. 17 tysięcy sztuk krzewów. Rośliny zostaną nasadzone na projektowanych zielonych skwerach w rejonie ul. Chlebowej, ul. Rybianka, ul. Felińskiego oraz pasach zieleni wzdłuż al. 29 Listopada w miejscach nie zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Podstawowym celem realizacji tej inwestycji jest udrożnienie wyjazdu z Krakowa w kierunku północnym do gmin Michałowice i Zielonki, a także w kierunku Warszawy. Dzięki modernizacji al. 29 Listopada, a także – w perspektywie czasu – połączeniu nowej al. 29 Listopada z realizowanymi i planowanymi do realizacji inwestycjami komunikacyjnymi, m.in. budową północnej obwodnicy, linią tramwajowej do Górki Narodowej, ulicami Iwaszki oraz Felińskiego, wyjazd z Krakowa w kierunku północnym będzie znacznie łatwiejszy i szybszy.


pokaż metkę


Autor:

Tomasz Róg


Osoba publikująca:

Marta Müller-Reczek


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2023-10-06


Data aktualizacji:

2023-10-07

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWizz Air jeszcze w tym roku zacznie latać z lotniska w Pyrzowicach do Akaby
Następny artykułUkraińcy twierdzą, że znaleźli powiązania Shella z rosyjskim biznesem. Chcą nacjonalizować stacje benzynowe