Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, narkotyków oraz nowych substancji psychoaktywnych, który obejmuje dodanie kolejnych pozycji.
Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych znajduje się na etapie opiniowania i konsultacji.
W uzasadnieniu napisano, że w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 roku dokonano zmian w załączniku nr 1 i 2, mając na uwadze postanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych:
- w odniesieniu do środków odurzających – z 1961 r. (Jednolita Konwencja o środkach odurzających z 1961 r.), zmienionej protokołem z 1972 r. (Protokół zmieniający Jednolitą konwencję o środkach odurzających z 1961 r.);
- w odniesieniu do substancji psychotropowych – z 1971 r. (Konwencja o substancjach psychotropowych).
Zmiany w rozporządzeniu
W projekcie rozporządzenia zostaje rozszerzony: „Wykaz substancji psychotropowych z podziałem na grupy, o których mowa w art. 32 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii”, zawarty w załączniku nr 1, w części „2. Substancje psychotropowe grupy II-P” o trzy związki chemiczne: 3-CMC, DIPENTYLON i 2-FDCK, a w części „4. Substancje psychotropowe grupy IV-P” o jeden związek chemiczny: BROMAZOLAM. Ponadto, uzupełnia się „Wykaz środków odurzających z podziałem na grupy, o których mowa w art. 31 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz ze wskazaniem środków odurzających grupy IV-N dopuszczonych do stosowania w lecznictwie zwierząt zgodnie z art. 33 ust. 2 tej ustawy”, zawarty w załączniku nr 2, w części „1. Środki odurzające grupy I-N” o jeden związek chemiczny: BUTONITAZEN. Nowelizacja wprowadza także zmiany do „Wykazu nowych substancji psychoaktywnych”, zawartego w załączniku nr 3, poprzez dodanie czterech związków chemicznych: THC-P, HHC-P, GIDAZEPAM i MDMB-5Br-INACA, grupy nowych substancji psychoaktywnych: „Pochodne benzimidazolu – grupa VIII-NPS” oraz rozszerzenie grupy III-NPS – syntetyczne kannabinoidy (kannabinomimetyki) – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.
W projekcie rozporządzenia dodano inną nazwę chemiczną dla substancji a-PHiP ujętej w załączniku nr 1 w części „2. Substancje psychotropowe grupy II-P” w tabeli w lp. 76.
W projekcie rozporządzenia wyłączono substancje dekstrometorfan i dekstrorfan ujęte w załączniku nr 2 w części „1. Substancje psychotropowe grupy I-N” jako izomery lewometorfanu (lp. 115) i leworfanolu (lp. 117).
Dlaczego konieczna jest zmiana rozporządzenia?
– W związku z szybkim tempem pojawiania się na rynku nowych narkotyków, które są coraz częściej substancjami o ostrej toksyczności, mając na względzie dostępność tych substancji, m.in. za pośrednictwem różnych internetowych kanałów dystrybucji, konieczne jest wprowadzenie zmian do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.
– Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku nowych substancji psychoaktywnych, które stwarzają ryzyko zatruć, zgonów, a także rozwój uzależnienia. W związku z tym, należy zapewnić, aby definicje związków z grup NPS, obejmowały nowe warianty tych substancji – napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS