A A+ A++

Zmiany chorobowe na języku, dłoniach i stopach, będące rezultatem infekcji koronawirusem, pojawiają częściej, niż dotychczas przypuszczano – twierdzi zespół hiszpańskich badaczy z Madrytu. Objawy te, wskazują, występują nawet u 25-40 proc. zakażonych.

Jak odnotowali lekarze z madryckiego szpitala La Paz, we wcześniejszych badaniach przeprowadzanych w Hiszpanii oraz w kilku innych państwach świata podczas pierwszej fali COVID-19 wskazywano, że pojawienie się zmian na powierzchni języka oraz skórze dłoni i stóp nigdy nie było aż tak wysokie.

Wyniki badań opublikowane w piśmie specjalistycznym “British Journal of Dermatology” dowodzą, że symptomy zaobserwowane przez lekarzy z Madrytu “powinny zostać uznane jako jedne z powszechnych” podczas infekcji SARS-CoV-2.

Rany na języku

Według hiszpańskich badaczy u 25 proc. z prawie 700 przebadanych pacjentów leczonych na COVID-19 występowały niewielkich rozmiarów rany na powierzchni języka lub wewnątrz jamy ustnej.

Autorzy badania wskazali, że pojawiające się na płaskiej części języka rany są często powodem utraty smaku u osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Czerwone plamy

Lekarze z madryckiego szpitala La Paz wskazali, że zdecydowanie częstszym objawem, który dotychczas również nie był uwzględniany jako główny symptom COVID-19, są zmiany na skórze dłoni oraz stóp.

Szacują, że czerwone plamy pojawiające się na rękach i stopach zainfekowanych występują u ponad 40 proc. pacjentów chorych na COVID-19.

“Dzięki zaobserwowaniu tych zmian możliwe jest szybsze zdiagnozowanie zakażenia koronawirusem” – napisali we wnioskach ze studium madryccy lekarze, którzy swoje badanie przeprowadzili w okresie pierwszej fali epidemii. Objęło ono pacjentów zarówno ze szpitala La Paz, jak też hospitalizowanych w szpitalu polowym na stołecznych targach IFEMA.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo komu szkodzi
Następny artykułKoronawirus. Wicepremier Irlandii: Zagraniczne wakacje są “bardzo mało prawdopodobne”