A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia opublikował projekt rozporządzenia aktualizujących obowiązujące wytyczne w zakresie przetwarzania danych.

Chodzi o projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych

Projektowany dokument przewiduje wprowadzenie obowiązku stosowania przy rejestrowaniu informacji o stopniu zaawansowania nowotworu tej rewizji klasyfikacji TNM, która jest wskazana w wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego w onkologii, wydawanych przez towarzystwa naukowe lub zespoły naukowej.

Obecnie rozporządzenie przewiduje stosowanie siódmej rewizji, a w Rzeczypospolitej Polskiej stosowana jest już zarówno ósma i dziewiąta rewizja (która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. i dotyczy tylko niektórych lokalizacji nowotworów). Dlatego po nowelizacji rozporządzenia MZ odwołuje się do tej rewizji, która jest wskazana w obowiązujących wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego w onkologii. Takie rozwiązanie jest także rekomendowane przez Krajową Radę Onkologiczną – czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto wprowadzony zostaje kod MN, który będzie mógł być wykorzystany w przypadku masowego napływu wysiedleńców do identyfikacji nowej grupy uprawnionych. Umożliwi to świadczeniodawcom rejestrowanie przypadków udzielania świadczeń opieki zdrowotnej nowej grupie uprawnionych, jeszcze przed wydaniem aktów wykonawczych, które w późniejszym okresie doprecyzują wymogi dotyczące dokumentów potwierdzających prawo takich osób do świadczeń opieki zdrowotnej;

Świadczeniodawcy będą mieli także obowiązek przekazywania daty sporządzenia opisu wyników badań rezonansu magnetycznego  i tomografii komputerowej. Resort zdrowia uzasadnia zmianę tym, że po zniesieniu limitów finansowania świadczeń rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej odnotowano znaczącą poprawę dostępności do tych świadczeń. Sygnalizowane są natomiast długie czasy oczekiwania na uzyskanie opisu tych badań, dlatego konieczne jest monitorowanie także okresu jaki pacjent u poszczególnych świadczeniodawców oczekuje na uzyskanie wyników udzielonego świadczenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzielnicowy z Komisariatu II uczy seniorów, jak unikać oszustw
Następny artykułTadeusz Sznuk prowadzi najpopularniejszy teleturniej w Polsce od lat. Ale ile wiemy o jego życiu prywatnym?