A A+ A++

Jak przypomina w swoim artykule na łamach “Rzeczpospolitej” Przemysław Wojtasik, Polski Ład dał biznesowi niepowtarzalną szansę na wsteczną zmianę formy opodatkowania. Otóż przedsiębiorcy, którzy byli w zeszłym roku na ryczałcie, mogą przejść na skalę. Po obniżce stawki podatku z 17 na 12 proc. wielu osobom może się to opłacać.

Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy formę opodatkowania chce zmienić wspólnik spółki cywilnej lub jawnej. Jak wynika z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej, taka zmiana jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy formę opodatkowania zmienią wszyscy wspólnicy.

Eksperci przyznają, że fiskus ma w tym przypadku rację. – Wspólnicy zarówno spółki cywilnej, jak i jawnej muszą być opodatkowani według jednej ustawy. Nie może być tak, że jeden wspólnik jest na skali bądź stawce liniowej (ustawa o PIT), a drugi rozlicza się ryczałtem (ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym). Polski Ład, wprowadzając prawo do wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 r., nie zmodyfikował tej ogólnej zasady – mówi “Rzeczpospolitej” Marcin Borkowski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

Czytaj więcej

Jeśli wspólnik spółki cywilnej bądź jawnej chce przejść w rozliczeniu za 2022 r. z ryczałtu na skalę, musi namówić do tego też pozostałych udziałowców. Mogą nie być oni jednak do tego skłonni. – Przykładowo, jeden udziałowiec po zmianie formy rozliczeń skorzysta z obniżonej do 12 proc. stawki PI … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie ZSP nr 2 w Krośnie na praktykach w Hiszpanii
Następny artykułKonkurs na stanowisko dyrektora SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W BRZOZOWIE