A A+ A++

Przedsiębiorca opodatkowany PIT wg tzw. zasad ogólnych (wg skali podatkowej) może przejść od 2023 roku na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jeżeli złoży stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska pierwszy przychód w 2023 roku. By móc przejść na ryczałt, przedsiębiorca musi też spełnić szereg warunków wskazanych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2023 roku – przedsiębiorcy

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawa o zpd”), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).

Z tej formy opodatkowania mogą także korzystać także prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą:
– spółki cywilne osób fizycznych,
– spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku,
– spółki jawne osób fizycznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o zpd, ww. podatnicy mogą płacić w danym roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro;

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o zpd, kwoty wyrażone w tej ustawie w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. Dotyczy to oczywiście także ww. limitu 2 mln euro.

Średni kurs euro ogłoszony przez NBP w dniu 3 października 2022 r. (pierwszy dzień roboczy października 2022 r.) wyniósł 4,8272 zł i wg tego kursu trzeba ustalać ww. limit przychodów (zob. Tabela kursów średnich walut NBP nr 191/A/NBP/2022 z dnia 3 października 2022 r.).

2.000.000,- euro x 4,8272 zł = 9.654.400,- zł

Ważne!
W ww. limicie przychodów nie uwzględnia się kwot, o które podatnik zmniejszył lub zwiększył przychody na podstawie art. 11 ust. 4, 5, 8 i 9 ustawy o zpd albo zmniejszył lub zwiększył podstawę obliczenia podatku na podstawie art. 26i ustawy o PIT. (art. 4 ust. 8 ustawy o zpd).

Kto nie może wybrać ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o zpd, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b (czyli z wyjątkiem przychodów z tzw. najmu prywatnego), nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

– prowadzenia aptek,

– działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

– działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa wyżej w pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach (czyli wg skali podatkowej PIT).

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zpd, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach (czyli wg skali podatkowej PIT).

Oświadczenie o wyborze ryczałtu w 2023 roku – jak i kiedy

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o zpd,  sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnik może też złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 2296 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 1641), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”. W takim przypadku oświadczenie o wyborze ryczałtu składa się do urzędu miasta lub gminy – we wniosku o zmianę danych w CEIDG.

Dokonany wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w ww. terminie złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

Oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy. Wspólnicy spółki cywilnej osób fizycznych mogą złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

Ważne!
W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia  o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

Umowa b2b z byłym pracodawcą zakończona w 2022 roku a opodatkowanie ryczałtem w 2023 roku – interpretacja podatkowa

W interpretacji indywidualnej z 28 października 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.722.2022.2.IM) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej dokonał interpretacji przepisów podatkowych w sprawie pewnego przedsiębiorcy, który chciał od 2023 roku przejść z zasad ogólnych PIT na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

„Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od 2023 roku chciałby Pan zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt. W 2022 roku był Pan zatrudniony na umowę o pracę przez podmiot A, która zakończyła się 23 lutego 2022 roku. Następnie zawarł Pan współpracę (b2b) z podmiotem A (byłym pracodawcą). Współpraca zaczęła się 24 lutego 2022 roku. Następnie w drodze pozyskania nowego kontrahenta umowa o świadczeniu usług dla podmiotu A została rozwiązana. Ostatni dzień świadczenia usług przypadł na 31 sierpnia 2022 roku. Od 1 września 2022 roku świadczy Pan usługi na rzecz nowego kontrahenta – podmiotu B, z którym nigdy wcześniej nie był Pan związany żadną umową. Ponadto wskazał Pan, że nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ponadto w roku 2022 nie uzyska Pan przychodów, których wartość będzie przekraczała 2 000 000 euro.

Na podstawie na uwadze przedstawionego opisu sprawy oraz powołanych przepisów prawa stwierdzam, że skoro – jak wynika z wniosku – świadczy Pan w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej usługi na rzecz nowego kontrahenta, z którym nigdy nie był Pan związany żadną umową, to może Pan w 2023 roku opodatkować przychody z tej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Reasumując – od następnego roku podatkowego (2023) ma Pan możliwość zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.”

Paweł Huczko

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułModlitwa za chorych i kwesta na rzecz świdnickiego Hospicjum
Następny artykułOverwatch 2 zirytował graczy po wprowadzeniu pożądanej zmiany