Z zimowego na letni. W ostatni weekend bieżącego miesiąca z 27 na 28 marca przestawiamy zegarki. Będziemy spać o godzinę krócej, bowiem z godziny 2.00 przesuwamy wskazówki zegara na godzinę 3.00.
Stosowanie czasu letniego sprzyja lepszemu wykorzystaniu światła słonecznego. Dzięki zmianie czasu na letni zachód Słońca następuje godzinę później. Aktualnie podział na czas zimowy i czas letni obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie.
Dyskusja nad jego zasadnością trwa w Unii Europejskiej od kilku lat. W 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany, a europosłowie chcieli, by tegoroczna zmiana czasu była ostatnią w tych państwach Wspólnoty, które wybiorą na stałe czas letni. Jednakże sprawa nie została do końca rozwiązana. Unijne stolice w tym Warszawa nie podzieliły stanowiska Parlamentu Europejskiego, zatem projekt nie został zatwierdzony. Oznacza to, że póki co będziemy jak do tej pory przestawiać zegarki w ostatni weekend marca i ostatni weekend października.
Zdj: www.pixabay.com
Ciekawostka
Pionierem we wprowadzaniu czasu letniego były Niemcy. W ten sposób chcieli zaoszczędzić węgiel brunatny, który używany jest do produkcji elektrycznej. Potem zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, a następnie w większości krajów europejskich.
W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni oraz z letniego na zimowy realizowane było okresowo. Czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 do chwili obecnej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS