A A+ A++

Wraz z przestawieniem zegarków na czas letni, nasz organizm może doświadczać stresu. Psycholożka zdrowia, prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, zwraca uwagę, że zmiana czasu wpływa na nasz biologiczny zegar, który reguluje kluczowe funkcje, takie jak sen, trawienie, a nawet nastrój.

Zmiana czasu: co to oznacza dla naszego organizmu?

W nocy z 26 na 27 października przestawimy zegarki z letniego na zimowy czas. To oznacza, że już od teraz szybciej zapadnie zmrok, co będzie miało spory wpływ na nasze codzienne życie.

W zimie wiele osób budzi się i wraca z pracy w ciemności, a kiedy mamy dostęp do naturalnego światła, większość czasu spędzamy w biurze. Jak przypomina prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS, zmiany w czasie to nie tylko kwestia zegarka — to poważne zakłócenie dla naszego zegara biologicznego, który reguluje sen, trawienie i nastrój. Dlatego warto być świadomym, jak te zmiany mogą wpływać na nasze samopoczucie.

– Funkcje naszego organizmu, takie jak sen, czuwanie, trawienie, temperatura ciała czy nawet nastrój, są regulowane przez nasz zegar biologiczny. Jego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z dostępnością światła lub jego brakiem, czyli ciemnością. Zmiana czasu jest więc niczym innym jak zakłóceniem funkcjonowania naszego zegara biologicznego poprzez manipulację dostępnością światła – uważa prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Sejm: zmiana czasu do likwidacji. Czy to medycznie dobre?

Niewyspanie i zły nastrój: jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?

Po każdej zmianie czasu, zwłaszcza z zimowego na letni, najłatwiej zauważyć skutki, takie jak niewyspanie i gorszy nastrój. W marcu te objawy są szczególnie odczuwalne. Choć zazwyczaj szybko mijają, gdy organizm się przyzwyczaja, warto być świadomym, że są także poważniejsze konsekwencje.

Badania pokazują, że w nocy, kiedy zmieniamy czas, ryzyko wypadków samochodowych wzrasta, zarówno jesienią, jak i wiosną. To nie wszystko.

– Badania naukowe pokazują większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu z zimowego na letni  – przypomniała prof. Marta Jackowska.

Organizm gorzej znosi tę konkretną zmianę, co potwierdzają statystyki. W tym okresie jesteśmy bardziej niewyspani niż zwykle, a większość z nas potrzebuje około dwóch tygodni, żeby w pełni dostosować się do nowego czasu. Dlatego po każdej zmianie warto zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków.

Czy zmiana czasu jest niekorzystna dla zdrowia?
Czy zmiana czasu jest niekorzystna dla zdrowia?

– Co ciekawe, jedno z niewielu badań na ten temat pokazało, że zmiana czasu najbardziej niekorzystnie wpływa zarówno na osoby z bardzo wczesnym chronotypem (tzw. skowronki), jak i z bardzo późnym (tzw. sowy). Szczególnie źle reagujemy na zmianę czasu z zimowego na letni, kiedy tracimy godzinę snu. Są ponadto dowody sugerujące, że zegar biologiczny osób z późnym chronotypem nie dostosowuje się do tej zmiany czasu – dodaje prof. Marta Jackowska.

Jak przetrwać zmianę czasu? Porady na bezproblemowy okres adaptacji

Zmiana czasu to dla wielu z nas nie tylko wyzwanie, ale i prawdziwy sprawdzian odporności. Aby przetrwać ten okres w miarę bezboleśnie, warto zastosować kilka prostych, ale skutecznych strategii. Jak podkreśla psycholożka zdrowia prof. Marta Jackowska, kluczowe jest, aby być dla siebie dobrym i zadbać o regenerację.

– Moja rada na okresy zmiany czasu jest zawsze taka sama: bądźmy dla siebie dobrzy i szczególnie wtedy zadbajmy o możliwość snu, regeneracji oraz relaksu – odpowiada prof. Marta Jackowska.

Polacy, jak wiele innych narodów, zmagają się z problemem niewyspania. Statystyki pokazują, że co drugi Polak skarży się na niską jakość snu, co sprawia, że zmiana czasu staje się dodatkowym obciążeniem. Aby zminimalizować negatywne skutki, warto skupić się na poprawie jakości snu.

– Przed snem powinniśmy się zrelaksować i unikać wszystkiego, co nas stymuluje lub pobudza. Badania naukowe od lat pokazują, że dobry sen się nam wszystkim opłaca! – mówi prof. Marta Jackowska.

Zmiana czasu wpływa na dostępność światła, co bezpośrednio oddziałuje na nasz zegar biologiczny. Aby zminimalizować skutki tej zmiany, staraj się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Naturalne światło ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie i może pomóc w synchronizacji zegara biologicznego.

Warto zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam organizm. Jeśli czujemy się zmęczeni, nie powinniśmy tego ignorować. Trzeba dać sobie czas na odpoczynek i nie planować intensywnych aktywności w dniach po zmianie czasu. Nasze ciało potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowego rytmu.

Zmiana czasu nie służy zdrowiu
Zmiana czasu nie służy zdrowiu

Zmiana czasu, mimo że ma swoje korzyści, nie jest dla nas naturalna. Jak przypomina prof. Jackowska, została wprowadzona w 1916 roku podczas I wojny światowej przez Niemców, aby efektywniej wykorzystywać naturalne światło. W dzisiejszych czasach jednak wielu z nas dostrzega negatywne skutki tej praktyki.

– Obecnie mało kto widzi w tym sens lub użyteczność, a negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia jasno sugerują, że zmiana czasu raczej nam szkodzi niż pomaga – podsumowuje prof. Marta Jackowska.

Ważne jest, aby akceptować te zmiany i podejść do nich z większą otwartością.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ ДСНС показали момент порятунку жінки з-під завалів після удару РФ по Дніпру. Відео
Następny artykułUwaga kierowcy! Utrudnienia w ruchu