A A+ A++


Zobacz wideo

Już w najbliższy weekend będziemy spali o godzinę krócej. Zgodnie z zasadą zmiany czasu 2023, w ostatni weekend marca, dokładnie z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 roku, przestawimy zegarki o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00.

Warto pamiętać, że w większości urządzeń, z których na co dzień korzystamy – w smartfonach, tabletach, laptopach, komputerach – czas zmienia się automatycznie i nie trzeba pamiętać o przestawianiu godziny.

Zmiana czasu 2023 na czas letni. Dyrektywy unijne

Od lat pojawiają się informacje o zniesieniu zmian czasu w państwach UE, jednak realnie niewiele się w tym temacie dzieje. W 2019 roku w krajach Unii Europejskiej przeprowadzono referendum, w którym większość Europejczyków opowiedziała się za zlikwidowaniem zmian czasu. Jednak żadne wiążące decyzje w kwestii zaprzestania tego procederu, wciąż nie zapadły. Mimo iż Parlament Europejski dał wówczas zielone światło na rozpoczęcie prac legislacyjnych, to europosłowie nie doszli do porozumienia. Między innymi dlatego, że niektóre kraje zadeklarowały, iż wolałyby pozostać na zawsze przy czasie letnim, inne przy zimowym.

W 2020 roku niespodziewana pandemia koronawirusa, zawiesiła dyskusje unijne na temat zmian czasu. Komisja Europejska wydała wówczas jedynie zalecenie, aby wszystkie kraje członkowskie utrzymały dotychczasowe regulacje w latach 2022-2026.

Jeśli chodzi o zmianę czasu w Polsce, to na stronie rządowej gov.pl widnieje cytat komunikatu wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk-Patkowskiej. 

– Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 – 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – mówiła wiceminister.

Kiedy zmiana czasu 2023 z zimowego na letni? Oświadczenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Jesienią 2021 roku również Ministerstwo Rozwoju i Technologii wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że aktualnie żadne prace nad zmianą czasu nie są prowadzone.

“MRiT nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu. Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia” – czytamy we wpisie ministerstwa na Twitterze.

Zmiana czasu w Polsce. Kiedy dokładnie przestawimy zegarki?

W Polsce od 1977 r. zmiana czasu następuje na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat, po ogłoszeniu przez Komisję Europejską komunikatu w tej sprawie. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości konkretnych dat rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce. 

W najbliższych latach zegarki przestawiać będziemy:

Z czasu zimowego na czas letni:

  • w 2023 r. – z 25 na 26 marca
  • w 2024 r. –  z 30 na 31 marca
  • w 2025 r. – z 29 na 30 marca
  • w 2026 r. – z 28 na 29 marca.

Z czasu letniego na zimowy:

  • w 2023 r. – z 28 na 29 października
  • w 2024 r. – z 26 na 27 października
  • w 2025 r. – z 25 na 26 października
  • w 2026 r. – z 24 na 25 października.

Źródło: Gov.pl/ 

Posłuchaj:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak ubrana poprowadziła “PnŚ”. Nie każda założyłaby taką bluzkę
Następny artykułPierwszy stały garnizon wojsk USA w Polsce. Jutro powołanie jednostki