A A+ A++

W hospicjum El Cajon w Kalifornii 14 kwietnia br. w wieku prawie 95 lat zmarła Beverly LaHaye – żona pastora i założycielka chrześcijańskiego stowarzyszenia Kobiety Zatroskane o Amerykę (CWA.)

Po swoim nawróceniu w latach siedemdziesiątych wypowiedziała ona wojnę radykalnym amerykańskich feministkom i propagandzie LGBT, notując wielkie  osiągnięcia na tym polu, za co ówczesny prezydent Ronald Reagan nazwał ją „ważnym graczem na (amerykańskiej) scenie politycznej” oraz „filarem prawicy amerykańskiej”.

Uczestnicząc w toczącej się w Stanach Zjednoczonych wojnie kulturowej po stronie tradycyjnych wartości chrześcijańskich założyła ona w 1979 CWA, początkowo jako reakcję na Narodową Organizację Kobiet i rozmowę znanej dziennikarki Barbary Walters z feministką Betty Friedan, przeprowadzoną rok wcześniej. Według LaHaye celem Friedan było „zdemontowanie fundamentu amerykańskiej kultury, jakim jest rodzina”, stwierdziła też, że kobiety chrześcijańskie nie były włączane do dyskusji o prawach kobiet. Właśnie w odpowiedzi na te wydarzenia zwołała wiec w San Diego, który był zalążkiem przyszłej organizacji.

Chociaż w pierwotnych zamierzeniach CWA miała być grupą lokalną, to już się w ciągu dwóch następnych lat ogarnęła cały kraj. Sama LaHaye nazwała ją „największą w kraju organizacją kobiecą zajmującą się polityka i opartą na zasadach biblijnych”. Kiedy siedzibę CWA przeniesiono do Waszyngtonu, założycielka oświadczyła na konferencji prasowej: “To jest nasze przesłanie: feministki nie reprezentują wszystkich kobiet w Ameryce, a CWA jest tutaj, w Waszyngtonie, aby położyć kres ich monopolowi i ich twierdzeniom, jakoby wypowiadały się «w imieniu wszystkich kobiet»’”.

„Kobiety Zatroskane o Amerykę” zdecydowanie popierały Ronalda Reagana w jego kampanii wyborczej i później, prezydent zaś ze swej strony przypisywał LaHaye „zmianę oblicza amerykańskiej polityki”.

CWA jest organizacją nienastawioną na zysk, wspieraną przez setki lokalnych oddziałów w całym kraju. W 2014 roku czasopismo “Salon“ stwierdziło, że organizacja ta „stała się  potężną siłą polityczną, mającą ponad pół miliona członkiń”. LaHaye kierowała nią do 2006 roku.

19 kwietnia br. zmarłej działaczce obszerny artykuł poświęcił „New York Times”, nazywając ją “wojowniczką amerykańskiej prawicy”. Zamieszczono tam m.in. jej wywiad dla czasopisma „Christanity Today” z 1978, w którym niezmiennie krytykowała ona wspomnianą Betty Friedan za to, że “uzurpuje sobie prawo do reprezentowania wszystkich  «normalnych» kobiet”. LaHaye stanowczo sprzeciwiała się też ekspansji gejów i lesbijek w amerykańskim szkolnictwie. „Nie twierdzę, że wszyscy oni są (zdeprawowani), ale sam ruch usiłuje agresywnie wciągać naszych chłopców” – powiedziała w wywiadzie dla „Chicago Tribune” w 1992 roku.

Beverly Jean Davenport urodziła się 30 kwietnia 1929 roku w hrabstwie Oakland w stanie Michigan w rodzinie Lowella Ardo i Nellie Elizabeth (z domu Pitts) Davenport. Jej ojciec był pracownikiem fabryki w Southfield w stanie Michigan i zmarł wskutek pęknięcia wyrostka robaczkowego, gdy jego córka miała niespełna dwa lata. W dwa lata później Nellie Elizabeth poślubiła Daniela Ratcliffe’a, producenta narzędzi w przemyśle samochodowym w hrabstwie Oakland w stanie Michigan. Odtąd Beverly Jean i jej starsza siostra Blanche Aileen używały nazwiska ojczyma jako własnego.

W 1946 ukończyła Highland Park Community High School a następnie studiowała w Bob Jones University (wówczas Bob Jones College) i w rok później wyszła za weterana Sił Powietrznych, pastora Tima LaHaye’a. Po roku uczęszczania do kolegium przerwała naukę i zaczęła pracować zawodowo, aby wspierać finansowo rodziny, ponieważ jej mąż jako duchowny zarabiał niewiele. W 1956 roku państwo LaHaye przenieśli się do San Diego w Kalifornii, gdzie Tim został pastorem Scott Memorial Baptist Church. Beverly objęła stanowisko sekretarza zboru i pomagała kierować szkołą niedzielną. Mimo swej nieśmiałości w 1979 powołała do życia wspomniane stowarzyszenie, które w ciągu następnych 20 lat rozrosło się i obecnie liczy ok. pół miliona członkiń. W ciągu 69 lat małżeństwa LaHayeowie doczekali się czwórki dzieci oraz dziewięciorga wnucząt.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułM. Kupaj: Dajcie się nacieszyć sukcesem. Na pierwsze decyzje przyjdzie czas
Następny artykułUczniowie żnińskiej jedynki chcą ratować naszą planetę (wideo + zdjęcia)