A A+ A++

Mając 67 lat zmarł Zbigniew Senkowski – legendarna postać wałbrzyskiej Solidarności, parlamentarzysta i społecznik.

14 grudnia 1981 r., a więc w pierwszej dobie stanu wojennego, na terenie kopalni Thorez w Wałbrzychu Zbigniew Senkowski zorganizował strajk pracowniczy i został przewodniczącym Komitetu Strajkowego. Reprezentował protestujących górników w trakcie negocjacji z przedstawicielami władz. Po rozwiązaniu strajku, 15 grudnia 1981 r., został aresztowany przez reżim Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i trafił najpierw do aresztu śledczego w Wałbrzychu, a 26 marca 1982 r. do zakładu karnego we Wrocławiu. 3 lutego 1982 r. Zbigniew Senkowski, wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego, został skazany na dwa lata pozbawienia wolności, a następnie wyrokiem Sądu Najwyższego Izby Wojskowej w Warszawie z 20 marca 1982 r. wykonanie kary zawieszono na 3 lata.

Zbigniew Senkowski był jednym założycieli Tymczasowego Komitetu Organizacyjnego NSZZ „Solidarność”, który zawiązano 26 stycznia 1989 r. w Kopalni Węgla Kamiennego „Thorez” w Wałbrzychu. W latach 1995 – 1998 był członkiem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność. W latach 1997 – 2001, wybrany z list Akcji Wyborczej „Solidarność”, sprawował mandat posła na Sejm III Kadencji.

W 2007 wspólnie z Radosławem Mechlińskim opublikował książkę Wałbrzyska Solidarność, poświęconą historii związku w regionie. Fragmenty tej publikacji Zbigniew Senkowski udostępnił naszemu portalowi, gdy w latach 2014 – 2015 zamieszczał na naszych stronach swoje felietony.  Postanowieniem Prezydenta RP w 2019 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Cześć Jego pamięci!

Tato spoczywaj w spokoju! Byłeś wielkim człowiekiem i robiłeś wielkie rzeczy! Nigdy cię nie zapomnimy i zostaniesz na zawsze w naszych sercach i głowach. Kochamy cię! – napisali dzisiaj rano synowie zmarłego na portalu społecznościowym.

Foto: ZBIGNIEW SENKOWSKI - Facebook
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkspert pod wrażeniem Świątek
Następny artykuł“Avenue of Victims of Russian Aggression”