– Wypracował, stworzył własny język plastyczny, własny styl, bardzo charakterystyczną formę obrazowania – pisze o zmarłym Elżbieta Kantorek, która współpracowała z artystą i przez lata prowadziła galerię sztuki “Kantorek”. – Tworzył misterne w każdym szczególe prace, dla których inspiracją, przede wszystkim, była przyroda i twory przez nią ukształtowane. Kompozycje mają zawsze układ horyzontalny, a wertykalna oś symetrii jest ich wykładnikiem. Scentralizowane układy i symetria stanowią o charakterze prac, tworząc atmosferę spokoju i trwania bez odniesienia czasowego. Artysta nadał swoim pracom nowy wymiar, zatracając dotychczasowy sens poszczególnych elementów kompozycji. Sytuując swoje przedstawienia na granicy rzeczywistości obiektywnej i absurdalnej, wpisywał się w nurt surrealizmu.
Janusz Maciej Kochanowski ur. 7 sierpnia 1937 r. rozpoczął pracę twórczą w 1961 r. Był absolwentem architektury wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.
Zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, projektowaniem architektury wnętrz, grafiką reklamową, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem form przemysłowych, wystawiennictwem.
Jest autorem 12 wystaw indywidualnych, m.in.: Dortmund – 1982; Düsseldorf – 1983; Kassel – 1993; Bydgoszcz – 1994 (BWA), 2005 (Galeria NON FERE), 2006 (Galeria Sztuki Port Lotniczy), 2008 (Galeria „Nad Brdą” WSG).
Uczestniczył w ok. 140 wystawach zbiorowych – ogólnopolskich, okręgowych i zagranicznych (Dania, Rumunia, Finlandia, Francja, Węgry, Litwa, Niemcy). Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą – Niemcy, Francja, Szwajcaria, Kanada, Finlandia. Był autorem wielu projektów wnętrz hoteli, sanatoriów, biurowców, restauracji, kin oraz autorem i wykonawcą kilkunastu monumentalnych kompozycji mozaikowych, laureatem wielu nagród i wyróżnień z zakresu malarstwa, architektury wnętrz i projektowania form przestrzennych. Od 1968 r. pełnił różne funkcje w Zarządzie Głównym i Zarządzie Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1991-1994 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa, a od 1995 – funkcję wiceprezesa. Od 1985 był prezesem ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa w Bydgoszczy.
Za działalność twórczą i społeczną został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodą Wojewody Bydgoskiego i Medalem Prezydenta Bydgoszczy
Janusz Maciej Kochanowski, Mój jesienny przyjaciel, 75 x 60 cm nadesłane
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS