W Opolu pozostał za namową Karola Musioła. Zamieszkał w skromnym pokoju na Pasiece, gdzie jego sąsiadem był Jerzy Grotowski. Tak zaczęła się jego współpraca z Teatrem 13 Rzędów. Jego nazwisko widnieje w opisach dwóch wczesnych spektakli Gotowskiego: “Misterium Buffo” i “Siakuntali”. Zmarł w wielu 91 lat.
W 1959 roku Maszkowski przyjechał do Opola. To miasto przyciągało krakowskich artystów. Nie tylko stypendiami przesiedleńczymi, ale i atmosferą. Wydawało się nieodkrytą ziemią dającą nadzieję na wolność.
Teatr 13 Rzędów
Jak informuje Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Maszkowski jadąc po studiach z Wrocławia w stronę Krakowa, wysiadł na chwilę w Opolu. Spotkał tu swego kolegę z krakowskiej akademii Jana Szczyrbę. Szczyrba zaprowadził Maszkowskiego do gabinetu Karola Musioła, ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej, który akurat potrzebował plastycznej dekoracji miasta na nadchodzące święto 22 lipca. 1 września tego samego roku rozpoczynało w Opolu pracę nowo utworzone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a Wincenty Maszkowski został zatrudniony w nim jako jeden z trzech pierwszych nauczycieli przedmiotów artystycznych. Uczył rysunku, malarstwa oraz kompozycji z liternictwem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS