Historię Matsa Steena opowiedział reż. Benjamin Ree w filmie “Ibelin”. Chłopak zostawił rodzicom dostęp do swojego komputera, by ci mogli odkryć, jak bogate i pełne przeróżnych przeżyć było jego internetowe życie gracza. “Film pokazuje, jak to jest żyć, mieć się dobrze i pomagać innym w wirtualnym świecie. Benjamin Ree (reżyser ‘Malarki i złodzieja’) otrzymał za ten film nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Sundance” – czytamy w festiwalowym opisie produkcji.
A to dopiero jedna z dziesiątek filmów, jakie zostaną pokazane na tegorocznym festiwalu MDAG.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rusza 21. festiwal Milleniun Docs Against Gravity
Millennium Docs Against Gravity odbywać się będzie od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz), a następnie online – od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Tradycyjnie festiwal będzie podzielony na kilka sekcji.
W konkursie głównym powalczą poza filmem “Ibelin”: “Agent szczęścia” o tym, jak władca Buthanu postanowił zbadać poziom szczęścia swoich poddanych i wyznaczył do tego specjalnych ankieterów; “Hollywoodgate” przedstawiający wstrząsający obraz talibów i ich stosunku do reszty świata; “Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała” o życiu Libuše Jarcovjákove; “Las” o Asi i Marku, którzy kupili stary dom w Puszczy Białowskiej, który pewnego dnia stał się schronieniem dla uchodźców; “Matka Vera” o dziewczynie, która ratując się przed uzależnieniem, dołącza do klasztoru.
Jest też w konkursie głównym film “Nie chcemy innej ziemii” o palestyńsko-izrealskim konflikcie o ziemię czy historia majestatycznych Himalajów z filmu “Nokturny”. “Ostatnia wyprawa” opowie o wydarzeniach z życia Wandy Rutkiewicz, “SR” o pewnej żyrafie, a “Sugarcane” nakreśli zupełnie niespodziewany obraz rdzennych mieszkańców z rezerwatu Sugarcane. Zestawienie filmów z konkursu głównego zamyka “Ścieżka dźwiękowa” o muzykach z lat 60., którzy tworzyli w USA w czasach głębokiej segregacji rasowej i kolosalnych wydarzeń politycznych.
Podcast “Reality Check”
W tym roku we współpracy z Audioteką wokół festiwalu powstaje podcast “Reality Check”, w którym prowadzący opowiadają o konkursowych filmach.
Wszystkich odcinków, które będą pojawiały się co tydzień od 11 kwietnia do początku czerwca, można posłuchać bezpłatnie w aplikacjach Audioteki. Na stronie głównej festiwalu mdag.pl pojawi się przekierowanie do strony podcastu.
W dostępnym już, premierowym odcinku Karol Piekarczyk wraz ze swoim gościem, neurobiolożką i edukatorką dr Joanną Podgórską, przygląda się bliżej tematowi szczęścia i jego zmiennej definicji. Okazuje się, że szczęście bardzo często wymyka się klasycznym normom. A wiemy to m.in. dzięki bohaterom i bohaterkom filmów tegorocznej sekcji MDAG “W drodze do szczęścia”, którzy błądzą w poszukiwaniu spełnienia bądź znajdują je w nieoczywistych miejscach. Co tak naprawdę daje nam szczęście i czy naukowcy/czynie zajmujący się mózgiem znają odpowiedź? Czy możliwe byłoby stworzenie uniwersalnego wzoru na szczęście?
W najnowszym odcinku podcastu “Clickbait” pochylamy się nad “Mocnym tematem” Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na “Nową konstelację” i jedziemy do Włoch z “Ripleyem”. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS