A A+ A++

Prof. Wyszomirski urodził się 27 września 1955 roku w Lidzbarku Warmińskim. W dzieciństwie przeprowadził się do Olsztyna i tam ukończył szkołę podstawową oraz liceum. Swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym w 1974 roku rozpoczął studia filologii klasycznej. Tytuł magistra filologii uzyskał w 1979 roku na podstawie pracy „Komediowy charakter Heleny i Ifigenii w Taurydzie Eurypidesa”, napisanej pod kierunkiem prof. Zofii Abramowiczówny. Od 1979 roku pracował w Katedrze Filologii Klasycznej UMK najpierw na stanowisku asystenta, następnie adiunkta.

26 maja 1998 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na podstawie rozprawy „Pojęcie arete w etyce Stoi Starszej i Średniej”. W 2003 roku uzyskał mianowanie na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 2008–2018 pełnił funkcję kierownika Katedry Filologii Klasycznej UMK. We wrześniu 2020 roku przeszedł na emeryturę.

Wszechstronna działalność i zainteresowania

Jego zainteresowania badawcze obejmowały kilka różnych dziedzin. W odniesieniu do literatury starożytnej koncentrowały się one przede wszystkim wokół zagadnień filozoficznych: pojęcia virtus w życiu publicznym i prywatnym w Rzymie i przedstawienia poglądów stoików na kwestie arete oraz innych elementów ich etyki. Obejmowały one także literaturę polsko-łacińską, polskie dokumenty historyczne w języku łacińskim i inskrypcje łacińskie. W swojej działalności naukowej umiejętnie łączył badania z zakresu filologii klasycznej z badaniami rodzimej literatury, historii i kultury tworzonej w języku łacińskim.

W czasie ponad 40-letniej pracy dydaktycznej prowadził zajęcia dydaktyczne we wszystkich formach akademickich z zakresu historii literatury greckiej i rzymskiej, filozofii antycznej oraz języka starogreckiego i łacińskiego. Pełnił funkcję promotora w dwóch przewodach doktorskich. Był promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich i licencjackich. Na przypomnienie zasługuje także działalność profesora na polu popularyzowania filologii klasycznej. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Filologicznego i Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Zmarł 27 lutego 2021. Miał 65 lat. Pogrzeb odbędzie się 4 marca 2021 roku o godz. 11 na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu przy ul Gałczyńskiego (II brama). Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w drużynie Podbeskidzia
Następny artykułPoważne zarzuty pod adresem Meghan Markle. „Manipulowanie i emocjonalne okrucieństwo”