A A+ A++

Dzisiaj, w wieku 67 lat zmarł prof. Marek S. Szczepański, wybitny naukowiec, socjolog i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk.

Absolwent socjologii Uniwersytetu Śląskiego (1978), w latach 1990–1993 był prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych tej uczelni. Był dyrektorem Instytutu Socjologii UŚl w latach 1993–2008, wiceprzewodniczącym Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Studiów Śląskich, przewodniczącym Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego – Instytut Śląski w Opolu (w latach 2008–2012), członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Jego naukowe zainteresowania koncentrowały się wokół socjologii regionu i społeczności lokalnych, miasta i przestrzeni, zmiany i rozwoju społecznego oraz socjologii konfliktów społecznych i etnicznych.

Był autorem lub współautorem ponad 350 prac naukowych. Jego publikacje ukazały się w m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Niemczech.

Był również współzałożycielem, a w latach 2001–2007 rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka w Tychach, a następnie prorektorem tyskiej uczelni. Był jednym z pomysłodawców spotkań naukowych pod nazwą Tyskie Seminaria Majowe, dzięki którym Tychy, nie będąc wielkim ośrodkiem akademickim, zaistniały na naukowej mapie Polski.

W 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tychy, a w 2016 roku został wyróżniony uniwersytecką Nagrodą „Pro Scientia et Arte” przyznawaną „w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych i dydaktycznych”.

Cześć Jego Pamięci!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacje drogowe: ul. Popiełuszki w sobotę (14 października) zamknięta dla ruchu
Następny artykułModa na singlowanie czy coraz częstsza (i dotkliwa) FILOFOBIA?