Dzisiaj, 19 października (14:18)
Święty Mikołaj kojarzy się dziś ze starszym panem z nadwagą mieszkającym za kołem podbiegunowym. Ale zanim stał się symbolem Świąt Bożego Narodzenia, a jego wizerunek został wykorzystany marketingowo, żył w znacznie cieplejszym klimacie i był wzorem cnót takich jak altruizm i hojność dla wczesnych chrześcijan. Szesnaście wieków od śmierci bogatego biskupa naukowcom udało się natknąć na ślady miejsca, w którym pochowano świętego.
Grobowiec świętego Mikołaja, będącego pierwowzorem przychodzącego do grzecznych dzieci każdego roku Świętego Mikołaja, został odkryty w miejscowości Demre na terenie dzisiejszej Turcji. Miejscowość ta była nazywana w przeszłości Mirą, której Mikołaj był biskupem.
Archeolodzy natknęli się na pozostałości starożytnego kościoła, zalanego wcześniej przez podnoszący się przez wieki poziom wody w Morzu Śródziemnym.
Odkryta na nowo świątynia powstała na fundamencie starożytnej bazyliki, aby chronić grób świętego – twierdzą naukowcy. Jak podaje Daily Mail, badacze grobowca zauważyli też na kamiennej podłodze kościoła oryginalną mozaikę z poprzedniego sanktuarium. Do doprowadziło historyków do zaskakujących wniosków.
Okręgowy Zarząd Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Antalyi (miejscowości narodzin św. Mikołaja) ustalił, że górne otwarcie kopuły (po łacinie zwane oculusem), które uważa się za niedokończone w kościele św. Mikołaja (Świętego Mikołaja), jest takie samo jak architektura kościoła Grobu Świętego, gdzie według katolickiej wiary Jezus Chrystus został ukrzyżowany i wstąpił do nieba – informuje agencja Demirören.
Archeolodzy są zdania, że jest to … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS