A A+ A++

26 września w Zakopanem w 68. roku życia, 53. powołania zakonnego i 43. roku kapłaństwa zmarł o. Jan Gruszka SJ. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 7 października o godz. 11:00 w kościele NMP Nieustającej Pomocy w Zakopanem (ul. Kaszelewskiego 9).

Jan Gruszka SJ urodził się 25 grudnia 1956 r. w Dzianiszu k. Zakopanego jako syn Antoniego i Anieli.

Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 4 listopada 1971 r. w Starej Wsi, a po nowicjacie złożył pierwsze śluby 11 sierpnia 1974 r., które przyjął o. Rektor Stanisław Leśniak SJ. W latach 1977-1979 studiował filozofię w Krakowie. Następnie studiował teologię na Bobolanum w Warszawie (1979-1982 oraz 1983-1985). Święcenia prezbiteratu otrzymał 31 lipca 1982 r. w Czechowicach-Dziedzicach z rąk ks. bpa Czesława Domina. Trzecią probację odbył w Berlinie (1992-1993) pod kierunkiem o. Pieta van Breemena SJ, a uroczystą profesję zakonną złożył 2 lutego 1994 r. w Krakowie w kościele św. Barbary.

Jan Gruszka SJ po święceniach został skierowany do posługi w Rudzie Śląskiej, gdzie był katechetą i opiekunem ministrantów (1982-1983). Po studiach specjalistycznych w Warszawie został ministrem i ekonomem w Kolegium w Krakowie (1985-1989). Podobne zadania pełnił w krakowskiej Wspólnocie Domu Pisarzy pracując zarazem jako ekonom Wydawnictwa WAM (1989-1991). Dwa lata spędził w Niemczech (1991-1993), gdzie będąc kapelanem sióstr zakonnych w Monachium uczył zarazem się języka, a w Berlinie odbył Trzecią Probację. Po powrocie do kraju w 1993 roku został mianowany Ekonomem Prowincji mieszkając na Małym Rynku w Krakowie. Urząd ten sprawował do 2009 r. Następnie został Rektorem i Proboszczem w Starej Wsi k. Brzozowa (2009-2017). Później został posłany do Zakopanego, gdzie najpierw był ministrem, a od 2018 roku przełożonym Wspólnoty. Zmarł w Zakopanem 26 września 2024 r.

Jan Gruszka zostanie zapamiętany jako bardzo życzliwy, gościnny i troskliwy Współbrat oraz gorliwy kapłan. Jego talenty w dziedzinie finansów i zarządzania, odwaga w podejmowaniu nowych inicjatyw przyniosły sporo dobra dla Zakonu i prowadzonych przezeń Dzieł. W czasie jego posługi jako Ekonoma wiele jezuickich placówek przeszło gruntowne remonty bądź rozbudowę, m.in. wzbogacono o nowe obiekty infrastrukturę dla jezuickiej uczelni (dzisiejszego Uniwersytetu Ignatianum) w Krakowie, przygotowano budynek dla szkoły w Nowym Sączu. Jako Przełożony w Starej Wsi zainicjował i przeprowadził powstanie ogrodu biblijnego. W Zakopanem zmodernizował i przystosował Dom Rekolekcyjny do obecnie obowiązujących standardów bezpieczeństwa.

Jego wrażliwość na potrzebujących w sposób szczególny znajdowała wyraz w zaangażowaniu w Dzieło Pomocy Dzieciom w Żmiącej i w Krakowie na Rajskiej, gdzie przez wiele lat był Prezesem troszczącej się o te ośrodki Fundacji Ruperta Mayera.

Znany był również jako zagorzały kibic sportowy, gdzie drużyną jego serca była krakowska Wisła.

źródło: jezuici.pl, r/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdmawiają podróży pasażerom z ważnymi paszportami
Następny artykułGadowski: Wystarczy posłuchać polityków, żeby wiedzieć, kto jest agentem