Marian Rak był artystą malarzem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor projektów scenografii, ilustracji, polichromii, fresków w kościołach i w budynkach użyteczności publicznej (np. w Teatrze Ziemi Rybnickiej – fresk nad wejściem na salą widowiskową).
Wśród bogatej twórczości artysty warto wymienić „Namiot światłości, czyli dialog człowieka z absolutem” pokazany podczas XXV Rybnickich Dni Literatury w 1994 r. (a następnie w 2004 r. w Pałacu Łazienkowskim) oraz „Prowokację – akcję plastyczną Misterium jaźni”. Scenariusze obu przedsięwzięć są dedykowane Janowi Pawłowi II i znajdują się w zbiorach Watykanu.
Zobacz także
Założyciel i przez wiele lat przewodzący grupom malarskim związanym z ziemią rybnicko-wodzisławską. Zdobywca wielu czołowych nagród na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz festiwalach malarstwa współczesnego.
Marian Rak był Laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za twórczość malarską oraz zdobywcą wielu czołowych nagród na Międzynarodowych i Ogólnopolskich Wystawach Malarstwa oraz Festiwalach Malarstwa Współczesnego. Zdobył również wiele medali m.in. „Złoty medal” i I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Jesień Bielska ’83”. Za długoletnią i owocną współpracę m.in. z Centralnym Ośrodkiem Metodyki Upowszechniania Kultury w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Katowicach przyznał Marianowi Rakowi „Medal Jubileuszowy” a Minister Kultury i Sztuki mianował go „Rzeczoznawcą Dzieł Sztuki Współczesnej”, przysłał również List Gratulacyjny „Z wyrazami najwyższego uznania, szacunku za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej”.
Order Św. Stanisława – Biskupa, Męczennika – Patrona Polski ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przyznany został MARIANOWI RAKOWI przez WIELKĄ NARODOWĄ KAPITUŁĘ ŚW. STANISŁAWA za „Służbę na rzecz drugiego człowieka i przyczynienie się do rozkwitu kultury i sztuki oraz nauki polskiej” – 2002 r.
Prowadził zajęcia i organizował wystawy, bywał także jurorem ekspozycji i komisarzem plenerów malarskich, a także członkiem oraz przewodniczącym wielu komisji artystycznych.
Wszechstronność i bogata działalność artystyczna w kraju i za granicą, osiągnięcia twórcze, oryginalność dzieł malarza, filozoficzny pogląd na świat i istotę ludzką zawarty w dziełach, a także nowatorskie podejście do sposobu nauczania sztuki malarstwa i rysunku, przyczyniły się do ugruntowania autorytetu, jakim cieszy się artysta.
Mało kto już może pamiętać, ale Marian Rak był również radnym w pierwszej kadencji rady miasta po zmianie systemu.
Rodzinie i najbliższym składamy z serca płynące wyrazy głębokiego współczucia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS