A A+ A++

“​W wieku 91 lat zmarł we wtorek emir Kuwejtu szejch Sabah al-Ahmad al-Sabah” – poinformowała kuwejcka telewizja państwowa, powołując się na oficjalny komunikat z pałacu emira. Żałoba narodowa po śmierci władcy potrwa 40 dni. Kuwejtem rządził będzie młodszy o osiem lat, przyrodni brat zmarłego władcy, szejk Nawaf al-Ahmad al-Sabah.

Sabah al-Ahmad al-Sabah rządził Kuwejtem od 2006 roku. Władca przed ponad 50 lat kierował również polityką zagraniczną emiratu. Nowym emirem będzie wyznaczony wcześniej brat zmarłego władcy, szejch Nawaf al-Ahmad al-Sabah.

Zmarły emir oceniany był jako tzw. umiarkowany władca w Zatoce Perskiej, wstrząsanej politycznymi zawirowaniami, a także wielki sojusznik Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Sabah utrzymywał jednocześnie dobre stosunki z Iranem.

Zobacz również:

Wizyty małżeńskie, kąpiele w łaźni. Meksyk zamyka więzienie, w którym siedzi “El Chapo”

Wizyty małżeńskie, kąpiele w łaźni. Meksyk zamyka więzienie, w którym siedzi "El Chapo"

Urodzony 6 czerwca 1929 r. szejch Sabah został faktycznym przywódcą Kuwejtu jeszcze przed swoją intronizacją, czyli wniesieniem na tron, które miało miejsce w styczniu 2006 r. Władzę przejął w 2003 roku z powodu problemów zdrowotnych ówczesnego władcy. 

Szejch Sabah należał do rodziny, która rządzi Kuwejtem od ponad 250 lat. Był uważany za architekta współczesnej polityki zagranicznej Kuwejtu. Wspierał Bagdad w czasie wojny iracko-irańskiej (1980-1988), a następnie przeprowadził swój emirat przez inwazję wojsk Saddama Husajna w 1990 roku.

Na szczycie arabskim w Mekce w maju 2019 r. emir zdecydowanie opowiadał się za ograniczeniem napięć w Zatoce Perskiej, które były wywołane konfliktem między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. 

Musimy dołożyć wszelkich starań, aby opanować sytuację – mówił Sabah. 

Za sprawą emira kobiety dostały prawo głosu wyborczego

Zmarły władca Kuwejtu uznawany był za liberała, dążącego do zmian w swoim kraju. Po długich staraniach w 2005 roku zdołał przeforsować ustawę, dającą kobietom prawo oddania głosów w wyborach. Wykluczył jednak legalizację partii politycznych, oficjalnie zakazanych w Kuwejcie. Za rządów Sabaha dokonano wielu aresztowań, głównie przeciwników oskarżonych o krytykowanie władcy.

Szejch Sabah w lutym 2000 roku miał wszczepiony rozrusznik serca. Dwa lata później przeszedł usunięcie wyrostka robaczkowego, a w 2007 przeszedł w USA operację urologiczną. W lipcu tego roku ponownie leczył się kilka dni w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również:

Konflikt w Górskim Karabachu. Armenia oskarża Azerbejdżan o zabicie cywila

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWróci bezwzględny obowiązek noszenia maseczek? Ekspert nie ma złudzeń
Następny artykułPKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Konfederacji. Poszło o… banner