A A+ A++

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Informację o śmierci bpa Antoniego Stankiewicza podała kuria w Zielonej Górze. Biskup zmarł dzisiaj w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Kilka dni temu kuria prosiła o modlitwę w jego intencji (a także bpa seniora Adama Dyczkowskiego, który w ciężkim stanie znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze).

Biskup miał 85 lat. Pochodził z terenów dzisiejszej Litwy, po wojnie razem z rodziną przyjechał do Jemiołowa, uczył się w pobliskim Łagowie. Kończył seminarium duchowne w Paradyżu, a święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. w Gorzowie z rąk bpa Wilhelma Pluty. 

W roku 1967 wyjechał do Rzymu, gdzie studiował prawo cywilne (rzymskie) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1975 r. uzyskał doktorat z prawa rzymskiego. Równolegle ukończył również Studium Rotalne (1970 r.), podyplomowe studium języka łacińskiego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1972 r.) oraz studia z zakresu teologii pastoralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (1975 r.). W 1972 r. papież Paweł VI wyróżnił go godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

W 1969 r. rozpoczął pracę w Trybunale Roty Rzymskiej, w 2004 r. został mianowany dziekanem Roty Rzymskiej. Pełnił tę funkcję do 2012 r.

W 2006 r. papież Benedykt XVI wyniósł go do godności biskupiej, przydzielając mu stolicę tytularną Nova Petra. Święcenia biskupie przyjął z rąk ówczesnego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone.

– Był autorem wielu opracowań naukowych z zakresu prawa kanonicznego, jednym z najwybitniejszych autorytetów z zakresu prawa małżeńskiego i procesowego oraz z historii prawa – wspomina kuria w Zielonej Górze.

Bp Antoni Stankiewicz był prezbiterem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Biskup Adam Dyczkowski w szpitalu. Przeszedł COVID-19, jest w stanie ciężkim

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Szlak Zamków Gotyckich” znów zaskakuje!
Następny artykułGminne inwestycje drogowe w 2021 roku