A A+ A++

Kolor różowy rodzi się z połączenia czerwieni i bieli, które są kolorami przeciwstawnymi. Dlatego różowy, jako kolor pośredni, nabiera cech obu, choć ma również i swój odrębny charakter. Często wywołuje pozytywne uczucia związane z życzliwością, delikatnością, a także dziecinnością i marzeniami. Jego ładunek znaczeniowy podkreśla również słodycz, czułość, miłość i niewinność. To kolor silnie związany z optymizmem, to dlatego mówimy, że niektórzy widzą świat przez różowe okulary. Ze względu na swój związek z wrażliwością i romantyzmem, różowy w kulturach Zachodnich różowy stał się symbolem kobiecości. Nie bez przyczyny to właśnie ten kolor jest symbolem świadomości raka piersi i kolorem, który nierozłącznie kojarzy się ze wspaniałymi, dzielnymi, walecznymi kobietami zmagającymi się z rakiem piersi.

W czwartek w GCKiB w Kcyni miało miejsce niezwykłe spotkanie, wykład pt. Mamy ochotę na życie, który na zaproszenie p. Renaty Gaj-Kowalskiej, poprowadziło Wągrowieckie Towarzystwo “Amazonek”. Do Kcyni przyjechały cztery wyjątkowe kobiety: Magdalena Jezierska, Ewa Puziak, Renata Piekarska i Ewa Urbańska.

– Pomysł na nawiązanie współpracy z wągrowieckimi Amazonkami zrodził się w mojej głowie już dawno temu. Wciąż wiele kobiet, również w naszej gminie, toczy samotną walkę z chorobą, bojąc się ujawnić – mówi pani Renata – w naszych planach jest zapoczątkowanie współpracy z wągrowieckimi Amazonkami na zasadzie koła w Kcyni, które formalnie podlegać będzie pod Wągrowiec. Planujemy szereg ciekawych inicjatyw, spotkań, warsztatów, prelekcji. Przede wszystkim jednak, chcemy zachęcić nasze lokalne “Amazonki” do aktywności, do zrobienia czegoś dla siebie – dodaje.

Wągrowieckie Towarzystwo „ Amazonki” działa od 2002 roku, to 25 kobiet, które zrzeszyły się aby się wzajemnie wspierać, by w grupie doświadczonych koleżanek szukać wsparcia, by budować wiarę, pielęgnować optymizm, utrwalać przekonanie, że rak to niekoniecznie wyrok, że można potem żyć dalej, choć inaczej, bardziej świadomiej, dojrzalej, bardziej dla innych, jeszcze bardziej dla siebie.

Rak piersi, to choroba, która początkowo może nie dawać objawów. Niestety, zbyt późna diagnoza może pokazać, że pojawiły się już przerzuty. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, dająca większe szanse na wyzdrowienie – mówią przedstawicielki Towarzystwa.

Amazonki to kobiety, które na co dzień pielęgnują uśmiech, radość z każdej chwili i zarażają swoim optymizmem innych. Wspierają się wzajemnie, doceniają, cieszą życiem, pomagają również w trudnych chwilach, w rehabilitacji, leczeniu, w niezwykłej, często heroicznej walce. Diagnoza rozsypuje świat każdej kobiety u której została postawiona. Trzeba się oswoić, zaakceptować i rozpocząć walkę. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą panie z Wągrowieckiego Towarzystwa “Amazonki”. Działalność Amazonek jest bardzo szeroka. To wsparcie psychologiczne, prowadzenie rehabilitacji fizycznej i psychicznej, propagowanie profilaktyki oraz wczesnego wykrywania raka, ale nie tylko. Amazonki wspólnie spędzają czas, świętują, organizują wyjazdy, spotkania integracyjne, szkolenie, warsztaty, wykłady.

Celem czwartkowego, wyjątkowego spotkania było dostarczenie informacji na temat raka piersi oraz zmotywowanie kobiet do regularnych badań profilaktycznych. Podczas wykładu odbyła się również praktyczna nauka samobadania piersi z użyciem fantomów oraz dystrybucja ulotek „Badaj piersi” i kalendarzy badania piersi.

Jak podkreślają Amazonki, zachorować może każda z nas, bez względu na wiek. Rak to nie choroba „starych kobiet”. To choroba, która dotknąć może zarówno 40-latkę, jak i dziewczynę kończącą szkołę średnią. Tylko odpowiednia wiedza, samokontrola, regularne badania, mogą uchronić kobiety przed tym co najgorsze, mastektomią i wszystkim tym, co ze sobą niesie.

– Najważniejsza jest jedność, to, że czujemy się akceptowane i akceptujemy tą drugą osobę taką jaką jest. Trzeba toczyć walkę o siebie, przy jednoczesnym byciu dla innych, aby niczego nie pominąć, niczego nie zaniedbać – dodają.

Amazonki akcentują wielokrotnie, że należy bezwzględnie kontrolować swoje piersi, a badania USG, mammografii wykonywać na sprawdzonych, dobrych urządzeniach. Gdy jest coś co niepokoi, nie ustawać w badaniach. Na przestrzeni ostatnich lat bez wątpienia zmieniła się świadomość kobiet na temat choroby raka piersi dzięki prowadzonym kampaniom, nagłaśnianiu w mediach, również przez znane, medialne osoby. W 2020 r. około 20 tys. Polek usłyszało diagnozę: rak piersi. Mimo dostępnych badań diagnostycznych i coraz lepszych metod leczenia, w Polsce mamy rosnący trend umieralności z powodu tego nowotworu, w odróżnieniu od reszty Europy. Każda kobieta ma 12 procent ryzyka, że zachoruje na raka piersi. Oznacza to, że jedna na osiem kobiet w którymś momencie życia zachoruje na ten nowotwór. W wielu ośrodkach w kraju dokonywane są rekonstrukcje piersi, które to zabiegi w znacznym stopniu poprawiają komfort życia kobiet. Należy jednak stale apelować do kobiet, które jeszcze nadal boją się badań, że rak to nie wyrok, nie śmierć, jest wyleczalny, gdy wcześnie wykryty.

– Badajcie się panie! – apelują Amazonki.

Wągrowieckie “Amazonki” zawsze mają otwarte serca na każdą prośbę o pomoc. Działają przy ul. Kcyńskiej 61 w Wągrowcu. Można się również skontaktować przez media społecznościowe, gdzie również są obecne.

Wszystkie mieszkanki gminy Kcynia, chcące uczestniczyć w działaniu koła Amazonek w Kcyni, zachęcamy do kontaktu z GCKiB, z p. Renatą Gaj-Kowalską.

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJan i Lenka Klimentowie świętują roczek syna. Nie poszli w ślady celebrytów
Następny artykułFirma sprzątająca wywozi odpady budowlane ze stadionu Sandecji. Zajęła się tym spółka NIK, a nie były wykonawca