Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką, rodziną, kolacją wigilijną i przyjemną atmosferą. Święta w Polsce to także Mikołaj i prezenty. Jednak nie we wszystkich krajach tradycja jest tak miła i sympatyczna. W Boże Narodzenie pojawiają się również złe duchy.
Kim jest Krampus?
Krampus stoi w opozycji do świętego Mikołaja. Jego wygląd nawiązuje do znanych z greckiej mitologii faunów i satyrów – uważany był za pół kozę, pół demona.
Wywodzi się z austriacko-bawarskiego folkloru alpejskiego i “grasuje” najczęściej w Niemczech, Austrii, w północnych Włoszech, w Chorwacji i Słowenii.
Anty-Mikołaj podobnie jak diabeł czy goblin ma kopyta i rogi. Często nosi drewnianą maskę i wielki kosz na niegrzeczne dzieci. Staroniemiecka tradycja mówiła, że chłopcy otrzymywali prezenty w dniu św. Mikołaja, natomiast dziewczynki musiały czekać tydzień dłużej i były obdarowywane w dniu św. Łucji. Oczywiście prezenty dostawały tylko grzeczne dzieci. Złe i niegrzeczne odwiedzał Krampus i Ruprecht (pachołek Mikołaja). Po reformacji Marcina Lutera w 1517 roku kościół wprowadził tradycję wzajemnego wręczania sobie prezentów w dniu Bożego Narodzenia.
Krampus pojawia się wraz z Mikołajem w Boże Narodzenie i porywa niedobre dzieci do kosza zawieszonego na plecach. Dorosłych też nie omija kara, a zły duch świąt Bożego Narodzenia srogo każe za każdą niegodziwość. W niektórych obszarach wiejskich tradycja obejmuje wychłostanie rózgą przez Krampusa zwłaszcza młodych kobiet, które podejrzewa się o złe prowadzenie. Obecnie Krampus odnalazł swoje miejsce w komercjalnej kulturze i cieszy się ogromną popularnością również w Japonii i USA.
Zobacz również: Zobaczcie urocze sweterki, które 109-letni Australijczyk wydziergał dla zagrożonych pingwinów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS