A A+ A++

Dodatek elektryczny oraz węglowy mają wspomóc domowe budżety. Portfele Polaków drenują wysokie koszty ogrzewania, stąd nawet kilka tysięcy złotych wsparcia. Nie wszyscy jednak mogą na nie liczyć. Kto nie dostanie dodatku elektrycznego ani dodatku węglowego? Takich gospodarstw będzie sporo.

Dla kogo dodatek elektryczny i węglowy?

Dodatek elektryczny oraz węglowy przyznawane są na podobnych zasadach. W pierwszym przypadku finansowe wsparcie przeznaczone jest dla gospodarstw, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania, w tym z pompy ciepła. Wysokość dodatku elektrycznego zależy od zużycia prądu. 

1000 zł dodatku elektrycznego otrzymają gospodarstwa, które zużywają mniej niż 5000 kWh. Gospodarstwo domowe, które korzysta z ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła, zużywa w ciągu roku więcej niż 5000 kWh, dodatek elektryczny wyniesie 1500 zł

CZYTAJ TAKŻE: Mieścisz się w limicie 2000 kWh? Sprawdź, ile prądu zużywa twoje gospodarstwo domowe

Dodatek węglowy zasili budżety domowe w wysokości 3000 zł. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest źródło ogrzewania, którym musi być węgiel lub paliwa węglopochodne. Oba świadczenia nie są zależne od kryteriów dochodowych. Instrukcja, jak wypełnić wniosek węglowy, dostępna jest TUTAJ.

Kiedy nie dostaniesz dodatku elektrycznego?

Wniosek o dodatek elektryczny będzie można składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023 roku. Co proste i zrozumiałe, złożenie wniosku o finansowe wsparcie po tym terminie nie będzie brane pod uwagę. Podobnie jak w przypadku, kiedy do urzędu wpłynie kilka wniosków o dodatek elektryczny na ten sam adres.

Tak jak w przypadku węglowego, również dodatek elektryczny obejmuje zasada jeden dodatek na jeden adres. To oznacza, że pieniądze otrzyma ten domownik, który złoży wniosek jako pierwszy. Kto jeszcze nie dostanie pieniędzy? Ustawa nie uwzględnia gospodarstw z fotowoltaiką

Rząd tłumaczy, że właściciele fotowoltaiki to prosumenci, którzy korzystają już z systemów upustów oraz net-billingu przy rozliczeniach. Dlatego dodatek elektryczny im nie przysługuje. Co więcej, właściciele fotowoltaiki odprowadzają prąd do sieci elektroenergetycznej oraz rozliczają się z tego z operatorami sieci.

Brak deklaracji CEBB lub jej zmiana? Nie licz na dodatek

Powyższe wyjątki trzeba uzupełnić o ważną zasadę, która zakłada, że weryfikacja wniosków o dodatek elektryczny będzie opierać się o zgłoszenia oraz wpisy w CEEB do 11 sierpnia 2022 r. W tym powinny pojawić się zapisy, że główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną. Są to pompa ciepła, piec akumulacyjny lub bojler.

Zmia … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkandal na meczu. Czeski kibic rzucił kubkiem w polskiego bramkarza [WIDEO]
Następny artykułIl Lombardia 2022. Rafał Majka wesprze Tadeja Pogacara