Złóż ten dokument w ZUS‑ie. Za miesiąc emerytura będzie wyższa
Jeden dokument może sprawić, że emerytura będzie wyższa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
31.07.2024 17:18, aktual.: 31.07.2024 17:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Osoby, które już pobierają emeryturę, mają szansę na otrzymanie wyższego świadczenia już w kolejnym miesiącu. W niektórych sytuacjach wystarczy dostarczyć jeden dokument.
Każdy emeryt lub rencista powinien mieć na uwadze, że brak jakiegokolwiek dokumentu może skutkować obniżeniem wysokości otrzymywanych świadczeń. Dodatkowo proces zdobycia brakujących papierów może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
ZUS potwierdza, że problem ten dotyczy głównie dokumentów wydanych przed rokiem 1999. Chodzi tutaj o świadectwo pracy, które nie znajduje się w bazie danych przechowywanych przez ubezpieczyciela, a które może umożliwić otrzymanie wyższej emerytury już od następnego miesiąca.
Zobacz też: Seniorki mogą dostać nawet 1780 zł od ZUS‑u. Jest jedna zasada
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bądź uważny i zadbaj, by ten dokument wpłynął do ZUS
Osoby, które rozpoczęły swoją karierę zawodową w latach 90., mogą mieć pewne braki w dokumentacji dotyczącej stażu pracy. Dlatego też, osoby, które rozpoczęły pracę jeszcze przed wprowadzeniem reformy emerytalnej, mogą nie posiadać świadectw pracy z tego okresu.
W efekcie nie otrzymują pełnej kwoty, która im się należy. Dostarczenie odpowiednich dokumentów może zwiększyć wysokość emerytury w porównaniu do tej, która przysługuje bez tych zaświadczeń.
Jeżeli brakuje nam świadectwa pracy, warto sprawdzić, czy firma, z której nie dostarczyliśmy tego dokumentu, nadal istnieje. Jeśli tak, uzyskanie go z archiwum nie powinno stanowić problemu.
Zobacz także
Nie posiadasz świadectwa pracy sprzed 1999 roku? Zacznij działać
Jeżeli nie posiadamy świadectwa pracy wykonywanej przed 1999 rokiem, w ZUS można złożyć m.in. zapis w legitymacji ubezpieczeniowej umów o pracę, dokumentację dotyczącą angażów, zmian w wysokości wynagrodzeń, wpisy do “starego” dowodu osobistego oraz zeznania świadków, najlepiej byłych współpracowników. Wszystkie wymienione elementy kwalifikują się jako “informacje szczątkowe”, mogące wspomóc proces.
Rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowlaska-Matis, zauważa, że w przypadku legitymacji ubezpieczeniowej będzie dobrze ustalić dokładną nazwę firmy, a także jej ostatnią siedzibę. To bowiem podstawa, umożliwiająca poszukiwania w archiwach, gdzie są przechowywane dokumentacje osobowe oraz płacowe.
W momencie gdy złożymy do ZUS świadectwo pracy, którego brakowało, ponownie przeliczy nam emeryturę. Dzięki temu kwota świadczenia może być wyższa już od następnego miesiąca. Warto wiedzieć, że braki w dokumentacji nie sprawią, że nie będziemy mogli złożyć wniosku o emeryturę – dokumenty można dostarczyć w późniejszym czasie. Wówczas ZUS skoryguje wysokość wypłacanego nam świadczenia.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS