A A+ A++

2022-07-14 10:00

publikacja
2022-07-14 10:00

Złoty wciąż razi słabością. Kurs euro powyżej 4,80 zł
fot. olvius / / Shutterstock

Eurodolar wciąż mocuje się z parytetem, a złoty pozostaje pod presją globalnej awersji do ryzyka.

W czwartek o godz. 10:00 kurs EUR/PLN przekraczał 4,82, USD/PLN był w pobliżu 4,81, CHF/PLN spadał poniżej 4,89, a GBP/PLN
znajdował się w okolicach 5,70.

W ostatnim miesiącu euro podrożało o 34 grosze, dolar – o 45 groszy, frank – o 47 groszy, a funt – o 33 grosze.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

“Słabość złotego to przede wszystkim skutek obaw recesyjnych na świecie w związku z antycypowanym szybszym cyklem podwyżek stóp w USA. Dzisiejsza publikacja polskiego bilansu rachunku bieżącego może ponownie zwiększyć presję na osłabienie złotego” – przewidują analitycy Santander Bank Polska. Konsensus rynkowy przewiduje, że w maju Polska miała 3,5 mld zł deficytu w obrotach bieżących.

“Duże ryzyko dalszego umacniania dolara w środowisku dynamicznie rosnących stóp Fed powoduje utrzymywanie się presji na waluty rynków rozwijających, w tym złotego” – komentują ekonomiści PKO BP. “Dotychczasowe działania NBP mające na celu wspierać polską walutę, ograniczające się na razie do interwencji werbalnych, a zapowiedzi A. Glapińskiego o zbliżaniu się RPP do końca cyklu zacieśniania przy wciąż uporczywie rosnącej inflacji, nie dają na razie podstaw do odwrócenia niekorzystnego trendu na parach złotowych” – dodają.

Inflacja zjada twoje oszczędności. Sprawdź, jak je (o)chronić

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Wczoraj po 14:30 zaskakująco wysoki odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych ponownie pchnął eurodolara w stronę parytetu. Poziom udało się na moment przebić, ale kurs ponownie szybko odbił w górę. “Psychologiczny poziom parytetu pozostaje silnym wsparciem, wokół którego wyraźnie aktywizują się siły rynkowe” – zauważają analitycy Santander Bank Polska.

“Presja na złotego i inne waluty EMFX widoczna w ciągu ostatnich dni, a także „ratunkowa” podwyżka stóp na Węgrzech wzmogła nieco oczekiwania na podwyżki stóp NBP. Implikowana przez kontrakty FRA ścieżka stóp NBP przesunęła się w górę o 30pb. Rentowności obligacji wzrosły o ok. 20pb.” – piszą ekonomiści PKO BP.

MKa

Źródło:
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska: Przez Piłę przejdzie drugi Marsz Równości
Następny artykułLekkoatletyczne MŚ – Nowicki: złoty medal olimpijski mnie nie zmienił, jestem dalej taki sam