A A+ A++

Zespół szwajcarskich badaczy opracował technologię, która raz na zawsze powinna rozwiązać problem zaparowanych okularów. Dzięki specjalnej powłoce pozostaną przejrzyste bez względu na warunki środowiskowe.

Źrodło fot. Unsplash | Anton Darius

i

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu już od kilku lat zajmują się rozwiązaniem problemu zaparowanych okularów, projektując różnego rodzaju powłoki zapobiegające osadzaniu się pary na szklanych powierzchniach. Wreszcie udało im się osiągnąć na tym polu przełom, który docenią wszystkie osoby zmuszone do noszenia szkieł z powodu wady wzroku.

Najnowszym pomysłem jest specjalna powłoka składająca się z cienkiej warstwy złota umieszczonej pomiędzy dwiema warstwami tlenku tytanu. Ten nietypowy skład umożliwia absorbowanie promieniowania podczerwonego emitowanego przez Słońce i w rezultacie podgrzewa szklaną powierzchnię o około 8 stopni Celsjusza. Pozwala to zapobiec kondensacji wilgoci. Sposób działania technologii przypomina nieco podgrzewanie szyb w autach, ale nie wymaga stosowania cienkich drutów dostarczających ciepło.

Naukowcy po raz pierwszy opublikowali wyniki swych badań w magazynie „Phys” już w 2019 roku. Teraz jednak udało im się dopracować powłokę i zmniejszyć jej grubość, dzięki czemu stała się bardziej przejrzysta. Obecnie wynosi ona 10 nm, tymczasem dla porównania zwykły płatek złota ma 12-krotnie większą grubość. Dodatkowo można ją zginać, co znacznie rozszerza jej użyteczność.

Złoto zapobiegnie parowaniu okularów

Nowa technologia może znaleźć zastosowanie nie tylko w okularach, ale również w szybach samochodowych, oknach, lustrach, a także sensorach optycznych. Ważne jest też to, że materiał zapobiega przedostawaniu się promieniowania. Zastosowanie powłoki w aucie lub oknie podczas upalnego lata zapobiegałoby nagrzewaniu się kabiny pojazdu lub wnętrza mieszkania. Ograniczyłoby konieczność używania klimatyzacji, a tym samym zmniejszyło rachunki za energię.

Złoto wyeliminuje parowanie okularów i szyb w aucie - ilustracja #1

Złoto w szkle? To możliwe. Źródło: Unsplash | Jess Bailey.

Naukowcy złożyli już wniosek patentowy na swój wynalazek. Zamierzają jednak nadal prowadzić badania, sprawdzając, czy inne materiały pozwolą osiągnąć taki sam efekt niższym kosztem. Jeżeli chcecie uzyskać więcej informacji na temat badań nad nowym materiałem, to znajdziecie je w magazynie „Nature Nanotechnology”.

Złoto wyeliminuje parowanie okularów i szyb w aucie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKupił prawo jazdy i przekroczył prędkość
Następny artykuł65 – pierwszy zwiastun filmu. Adam Driver zawalczy z wielkimi dinozaurami