Inwestowanie w nieruchomości, obligacje skarbowe lub akcje giełdowe jest popularne, jednak w okresach dużej niestabilności w gospodarce i zwiększonego ryzyka konfliktu zbrojnego inwestorzy szukają alternatywnych form lokowania kapitału. Z tego względu w ostatnich dwóch latach nastąpił duży wzrost zainteresowania inwestycjami w metale szlachetne, w szczególności w złoto. Z czego wynika taka zmiana na rynku? Czy faktycznie warto inwestować w metale szlachetne?
Dlaczego inwestorzy wybierają złoto?
Inwestowanie w złoto zyskuje na popularności w szczególności, gdy inne formy lokowania kapitału stają się niepewne. Inwestorzy odchodzą z rynku akcji w okresie spowolnienia gospodarczego, natomiast nieruchomości szybko tracą na wartości, gdy dochodzi do wojen. Podobnie jest z walutami, które zależą od kondycji gospodarki danego kraju lub regionu, jak w przypadku euro. Ponadto po wybuchu wojny gotówka szybko traci na wartości i trudno wymienić ją na inną walutę. Złoto jest natomiast uznawane za cenne na całym świecie. Kurs złota nie zależy bezpośrednio od kondycji gospodarki, a w przypadku różnych kryzysów to właśnie szlachetny kruszec stanowi najbezpieczniejszą i najpewniejszą “walutę”.
Inwestorzy w ostatnich latach odczuwają niepokój związany z konfliktami zbrojnymi i rosnącym ryzykiem nowych wojen w różnych częściach świata. Widmo starć pomiędzy największymi mocarstwami sprawia, że osoby poszukujące form lokowania kapitału odchodzą od klasycznych inwestycji. Związane z nimi ryzyko jest w wielu krajach na tyle duże, że zakup złota inwestycyjnego staje się coraz bardziej kuszący.
Zakup złota inwestycyjnego nie wymaga dużych nakładów finansowych
Wbrew pozorom zakup złota inwestycyjnego nie wymaga posiadania dużej ilości gotówki. Kurs złota wzrósł o ponad 30% w okresie od października 2023 do maja 2024, lecz mimo to inwestorzy mogą pozwolić sobie na jego zakup. Możliwość zakupu kruszcu w ilości od 1 g sprawia, że kilkaset złotych wystarcza, by rozpocząć inwestowanie w złoto. Inwestorzy zwykle decydują się na zakup złota, gdy mają na ten cel przeznaczone co najmniej 10 tysięcy złotych. Dzięki temu próg rozpoczęcia inwestycji w metale szlachetne jest przystępniejszy niż w przypadku innych alternatywnych form lokowania kapitału, np. dzieł sztuki.
Zakup złota dodatkowo nie wymaga spełniania skomplikowanych formalności. Złoto inwestycyjne można kupić w ofercie Mennicy Polskiej lub zdecydować się na wykupienie jednostek w funduszach inwestycyjnych, które skupują złoto. Obie formy inwestowania mają swoje plusy, jednak w przypadku zagrożenia konfliktem zbrojnym lub ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym większe znaczenie ma złoto w postaci sztabek, monet itp.
Złoto lokatą kapitału na trudne czasy
Ilość złota w fizycznej postaci jest na świecie ograniczona, dlatego nie można go kupić więcej niż wynosi dostępna ilość wydobytego kruszcu. Wartość złota w takiej formie jest zatem stabilna i ma potwierdzenie w rzeczywistości. W przypadku jednostek funduszy inwestycyjnych jest nieco inaczej, gdyż papierowy certyfikat nie oznacza faktycznej własności złota. Posiadanie niewielkiej sztabki lub złotej monety w trudnych czasach ma zatem większą wartość i pozwala uzyskać lepsze zabezpieczenie na wypadek konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych i innych zdarzeń, które wpływają na spadek wartości pieniądza, nieruchomości i innych inwestycji. Złoto można również przewieźć przez granicę różnych krajów i wymienić je na dowolną walutę, gdyż uznaje się je za wartościowe na całym świecie. Dzięki temu zapewnia bezpieczeństwo oszczędności, gdy pojawia się konieczność emigracji.
Artykuł zewnętrzny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS