Dwa F-16 należące do 96. Skrzydła Testowego z bazy Eglin zrzuciły sześć bomb GBU-39 na poligon White Sands w Nowym Meksyku. Nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że bomby te zostały zaopatrzone w system Golden Horde (Złota Orda), który umożliwił im zmianę celów w locie i dokonanie precyzyjnego, skoordynowanego ataku – poinformowało Laboratorium Badawcze USAF (Air Force Research Laboratory – AFRL).
Pierwszy F-16 zrzucił cztery bomby, a drugi dwie. W teście chodziło o to, aby sprawdzić możliwość dokonania synchronizowanego ataku za pomocą dwóch bomb, uderzając jednocześnie w jeden cel. Z kolei dwie kolejne bomby miały uderzyć jednocześnie w dwa inne – osobne cele. Wszystko to w dynamicznej sytuacji wymagającej elastycznego reagowania systemu.
W czasie lotu w kierunku ziemi bomby nawiązały łączność radiową między sobą i ze stacją kontroli naziemnej za pomocą sieci L3Harris Banshee 2. Po zmianie priorytetów celów GBU-39 wymieniły się wyznaczonymi im wcześniej celami, tak aby dokonać optymalnego uderzenia w nowo powstałej sytuacji. Dostarczycielem algorytmu do podjęcia odpowiednich decyzji był Georgia Tech Research Institute.
Następnie bomby dokonały udanego skoordynowanego uderzenia. Tym samym program Golden Horde – przekroczył kolejną ważną granicę w swoim rozwoju. W informacji na ten temat przedstawiciele AFRL poinformowali, że system ten będzie dla użycia bomb lotniczych największym przełomem od czasu wprowadzenia w latach 60. bomb naprowadzonych laserowo. Ma to „zmienić myślenie” na temat zdolności tego uzbrojenia.
Test został przeprowadzony 25 maja. AFRL poinformowało, że dowodzi on możliwości wpięcia się uzbrojenia lotniczego w tym właśnie bomb do wielodomenowej sieci dowodzenia i koordynowania ataków na szerszą skalę.
Z systemem Golden Horde w pierwszej kolejnosci mają zostać zintegrowane bomby GBU-53/B StormBreaker, pociski manewrujące AGM-158 JASSM oraz imitatory radioelektroniczne CMALD (Collaborative Miniature Air-Launched Decoy).
Golden Horde jest jednym z najważniejszych programów rozwojowych prowadzonych przez US Air Force, mających na celu radykalne zwiększenie skuteczności tej formacji poprzez łączenie w sieci załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, a także uzbrojenia. Są to tzw. programy Vanguard.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS