Naukowcy twierdzą, że “złotą krew” płynie w żyłach zaledwie 43 osób na świecie – u tylu jej obecność została dotychczas potwierdzona. Jej określenie nie bierze się oczywiście z innego koloru niż standardowy, ta krew jest również czerwona. Wyróżnia się jednak tym, że nie jest ani dodatnia, ani ujemna.
Próżno szukać w niej któregokolwiek z 61 antygenów. Może być zatem przetoczona każdemu, a jej czynnik nazywany jest Rh zero.
Rzadkość występowania „złotej krwi” może być wadą
Wybrańcy posiadający tę grupę są idealnymi dawcami krwi. Mają jednak spory problem – ze względu na to, jak rzadko występuje i jak bardzo jest wyjątkowa, jej dawny mogą mieć olbrzymi problem, gdy będą potrzebować przetoczenia krwi. Niezwykle trudno jest bowiem znaleźć dla nich odpowiadającą im krew.
Przypomnieć należy, że wyróżniamy cztery podstawowe grupy krwi – A, B, AB oraz 0. Każda z nich ma także współczynnik dodatni: Rh+ lub ujemny, Rh-. Zarówno czynnik Rh jak i grupę krwi dziedziczymy po rodzicach. Czasami jednak dziecko może mieć zupełnie inną grupę krwi i czynnik niż jego rodzice.
Wśród Polaków najpopularniejszą grupą krwi jest grupa A RhD+, natomiast najrzadziej występującą jest AB RhD-. Według ankiety przeprowadzonej w 2021 roku przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, 75 procent Polaków deklaruje, że zna własną grupę krwi.
Czytaj też:
Nie rezonans czy tomografia, ale pies lub pszczoła. Które zwierzęta wyczuwają choroby u człowieka?Czytaj też:
Niebezpieczne dla zdrowia chemikalia wykryte w ubraniach znanej firmy. Producent wycofuje je ze sprzedaży
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS