Doskonały nastrój, mnóstwo humoru, moc energii i dobra zabawa – tak w naszym mieście obchodzono Dzień Seniora oraz 65-lecie świdnickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W tych ważnych chwilach seniorom towarzyszyli: władze miasta, przedstawiciele Rady Miasta, Rady Seniorów, zaprzyjaźnionych i wspierających ich instytucji.
– Kochani seniorzy, korzystając z okazji, że jesteście tak licznie zgromadzeni w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury, pragnę złożyć Wam z okazji Waszego święta gorące życzenia zdrowia, wielu lat życia wypełnionego radością i satysfakcją z przeżytych lat, życia wypełnionego szacunkiem i czcią, jakimi już w starożytności otaczani byli ludzie starsi z uwagi na ich doświadczenie i życiową mądrość. Życzę wszystkiego, co sama chciałabym usłyszeć i otrzymać od losu. Niech nasza jesień życia będzie złota, a otaczać nas będą ludzie życzliwi – mówiła Anna Stachyra, przewodnicząca świdnickiego oddziału PZERiI, która wręczyła również pamiątkowe statuetki dla instytucji wspierających Związek. Otrzymali je: burmistrz Waldemar Jakson, Beata Portka, zastępca dyrektora CUS, Jerzy Irsak, prezes Pegimeku, Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW, Krzysztof Michalski, prezes PEC, Włodzimierz Radek, przewodniczący RM.
– Ważne jest, że Związek wykazuje ciągłość działania, co jest wyjątkowe – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson. – Władze miasta odnoszą się do seniorów z ogromnym szacunkiem i dużą świadomością ich zasług dla miasta oraz jego struktur społecznych. Dziękuję za wszystko, co Państwo robicie. Jesteście jednym z najbardziej aktywnych środowisk w Świdniku. Bardzo dobrze funkcjonuje Rada Seniorów, od której dowiadujemy się wielu pożytecznych rzeczy. Jest też swego rodzaju połączeniem z całym środowiskiem seniorów. Niedawno dołączyliśmy również do inicjatywy Ogólnopolska Karta Seniora, która jest sprofilowana dla osób starszych. Całe miasto wiele od seniorów pozyskuje. Gratuluję Państwu serdecznie i życzę jeszcze wielu jubileuszy!
Burmistrz wręczył też listy gratulacyjne honorowym członkom świdnickiego oddziału: Annie Cieślak, Lucynie Pulińskiej, Janowi Sowie, Teresie Celej, Wiesławie Brzuś, a także najaktywniejszym seniorom Związku: Krystynie Andrejas, Wiesławie Waniowskiej, Krystynie Pieczyńskiej, Danucie Kobylańskiej, Wandzie Jarosińskiej, Krystynie Kulig, Lucynie Portce, Genowefie Lewczyk, Marii Kowalskiej, Romanowi Łopuckiemu, Zofii Górskiej, Urszuli Tarasze, Zofii Makuch, Władysławowi Stachyrze, Danucie Kownackiej, Jadwidze Giszczak.
Podczas uroczystości Genowefa Lewczyk przypomniała historię powstania świdnickiego oddziału PZERiI. – W lutym 1956 roku z inicjatywy członków Zjednoczonego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, mieszkających w Świdniku, a należących do oddziału powiatowego w Lublinie, zorganizowano pierwsze zebranie związkowe. Powołano koło, na którego czele stanął Jan Pokwapisz, a wkrótce zastąpiła go Janina Podeszwa. Początkowo seniorzy dzielili pomieszczenie ze Związkiem Metalowców. Po 10 latach udało się zdobyć oddzielne, w którym zorganizowano bibliotekę i Klub Złotego Wieku pod przewodnictwem Zofii Górowej. W 1978 roku koło przekształcono na oddział miejski, na przewodniczącą wybrano Annę Szałach. Kolejnym przewodniczącym, który znacząco wpłynął na działalność oddziału, był Dariusz Rubaj. Rok 2000 to kolejny przełom w działalności PZERiI w Świdniku. Oddział miejski przekształcono na oddział rejonowy. 2 lata później, po śmierci pana Rubaja, obowiązki przewodniczącej objęła Teresa Celej. Oddział zrzeszał wówczas 1300 osób ze Świdnika i okolic. Z okazji 50-lecia istnienia PZERiI w Świdniku ufundowano sztandar. Teresa Celej za swoją długoletnią działalność otrzymała tytuł Honorowej Przewodniczącej zarządu oddziału rejonowego PZERiI w Świdniku. W 2018 roku, po 16 latach działalności jako przewodnicząca zrezygnowała z pracy na rzecz związku. Wybrano nowy zarząd, którego przewodniczącą została Anna Stachyra. Obecnie związek liczy 150 członków i utrzymuje się ze składek członkowskich oraz darowizn od sponsorów. Do oddziału należy również Koło nr 1 w Mełgwi. Pod przewodnictwem Anny Stachyry związek skupia się na aktywizacji seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz inwalidów. Co robimy? Zwiedzamy Polskę, organizując wycieczki oraz wczasy rehabilitacyjne. Organizujemy warsztaty rękodzielnicze i przeglądy działalności artystycznej. Obchodzimy uroczystości rodzinne, jak Dzień Babci i Dziadka, organizujemy również spotkania okolicznościowe, na przykład urodziny lub imieniny. W siedzibie związku odbywamy spotkania z przedstawicielami, między innymi, policji, CUS, PCPR. Nie tylko się bawimy, ale i pomagamy. W związku z napływem uchodźców z Ukrainy z prywatnych składek zostały zakupione i przekazane do punktu pomocowego w naszym mieście środki czystości. Seniorki wolontariuszki pomagały przy sortowaniu odzieży dla uchodźców. Do punktu pomocowego na dworcu PKS w Lublinie dowożone były racuchy, a zupy na granicę. Przed nami akcja charytatywna dla Łukasza Wrony. Planujemy przekazać fanty na loterię. Jeśli dysponujecie wolnym czasem, a jeszcze nie jesteście naszymi członkami to zapraszamy do nas. Jesteśmy związkiem bez nakazów i zakazów.
W drugiej części, poświęconej twórczości artystycznej seniorów, na scenie sali kameralnej pojawili się: lubelska wierszopisarka Wanda Zaborek, zespół taneczny „Ole Babki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespół „Bolero” z Klubu Seniora „Spokojna Przystań”, zespół „Podzamcze” z Mełgwi. Seniorki z PZERiI przygotowały również pokaz mody koronkowej, występy wokalne oraz skecz kabaretowy. W holu kina „Lot” można było podziwiać prace seniorek. Na wystawie w barwach jesienno-zimowych znalazły się, między innymi: choinki z szyszek, koszyczki z wikliny z papieru, papierowe kwiaty, jeże z ziarenek kawy, sznurka i szyszek, świąteczne stroiki, różnego rodzaju figurki i wazony ze sznurka.
Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „Hymnu Seniorów” oraz słodkim poczęstunkiem. Jubileuszowy tort pokroili Anna Stachyra i burmistrz Waldemar Jakson, który był jego fundatorem.
Seniorzy mogli również bezpłatnie zbadać słuch. Badania prowadziła firma Audika.
Dzień Seniora zorganizowali oddział rejonowy PZERiI w Świdniku i Miejski Ośrodek Kultury. Patronat nad wydarzeniem sprawował burmistrz Waldemar Jakson.
aw
Last modified: 5 października, 2022
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS