A A+ A++

Sylwia Bruna, członkini DYM-u, wyjaśnia, że przedmiotami domowego użytku i zagadnieniem domu antropolożki przyglądają się od kilku ostatnich lat, ale doświadczenie izolacji zmobilizowało je do bliższego poznania przedmiotów, którymi ludzie się otaczają w swoich domach.

– Izolacja nas zaskoczyła, nie byliśmy w stanie przygotować się na to, że najbliższy czas, najbliższych kilka tygodni spędzimy w zamknięciu – mówi Bruna.  

Utworzyły więc wydarzenie na Facebooku #rzeczyistotne (w czasie pandemii). W ramach eksperymentu proszą o przesłanie zdjęć przedmiotów codziennego użytku, którymi ludzie otaczają się w domach w czasie izolacji. 

Antropolożki przygotowały trzy kategorie przedmiotów bliskich ludziom: przedmiot relacyjny (związane z drugim człowiekiem), wypoczynkowe (takie, dzięki którym jest lżej) i zmysłów (mówi o indywidualnym doświadczeniu).  

#rzeczyistotne (w czasie pandemii). Przedmiot zmysłów materiały organizatorek

Bruna: – Chciałyśmy zobaczyć, jak zamknięci w domach ludzie myślą o ciele, wypoczynku, relacjach budowanych na nowo. To pierwszy eksperyment, który przeprowadzamy i póki co odzew jest bardzo pozytywny, chociaż zdajemy sobie sprawę, że proszenie o przesyłanie przedmiotów codziennego użytku jest wchodzeniem w intymność.  

Kadzidełka i rosół

DYM zbiera zdjęcia samych przedmiotów z informacją o kategorii, do której należą. Można je wysyłać mailowo lub dodawać zdjęcia w wydarzeniu na Facebooku.

– Dostałyśmy zdjęcie np. rosołu, kadzidełek, zlewu czy harmonijki ustnej. Od wysyłających je osób będziemy chciały wyciągnąć dodatkowe informacje o przedmiocie, jego znaczeniu w tym czasie, analizować jego znaczenie – opowiada inicjatorka.  

#rzeczyistotne (w czasie pandemii). Przedmiot zmysłów: kadzidełka#rzeczyistotne (w czasie pandemii). Przedmiot zmysłów: kadzidełka materiały organizatorów

To jest pierwszy etap projektu, którego zakończenie jest uzależnione od zakończenia izolacji. Może potrwać kilka tygodni lub kilka miesięcy. Gdy wszystko wróci do normalności i będzie ponowna możliwość spędzania czasu poza domem badaczki planują przeprowadzenie drugiego etapu projektu: chcą sprawdzić, czy te przedmioty się w jakikolwiek sposób zmieniły. – Chcemy zwrócić uwagę na przedmioty codziennego użytku, na to jak się zmieniają i jaką nadajemy im funkcję – mówi Bruna.  

Dodaje, że po zakończeniu pandemii chciałyby na podstawie zdjęć opracować wyniki badań, a fotografię codziennych przedmiotów w miarę możliwości pokazać na wystawie. Na ten moment można dołączyć do wydarzenia i przesłać antropolożkom zdjęcia.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDPS w Borówku czeka na wynik pacjenta zabranego do szpitala
Następny artykułStwierdził, że jest wolnym człowiekiem i poszedł na nocny spacer. Zapomniał, że jest poszukiwany