A A+ A++

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wspólny Bilet to oferta, z której pasażerowie kolei w Polsce mogą korzystać od grudnia 2018 roku. Idea zakłada możliwość zakupu jednego biletu przez pasażera na całą podróż – niezależenie od tego, z jakich pociągów korzysta i na jakich trasach podróżuje. Do tej pory cieszyła się dość dużą popularnością – czy tak samo będzie po wzroście cen?

Zobacz wideo
Jak pobudzić polską kolej? Pytamy Jakuba Madrjasa

1 lutego wzrosły ceny w ramach oferty Wspólny Bilet. PKP tłumaczy 

Rzecznik PKP Intercity, Cezary Nowak, w rozmowie z “Kolejowym Portalem” potwierdził zmianę cennika. – Wzrośnie cena Wspólnego Biletu w części dotyczącej przejazdów pociągami regionalnymi. Natomiast w przypadku korzystania w ramach Wspólnego Biletu z przejazdu pociągiem PKP Intercity, opłata za tę część podróży nie wzrośnie – podkreślił. 

W ramach wprowadzonej w 2018 roku oferty pasażerowie kolei w Polsce mogą korzystać z usług 10 przewoźników działających na terenie naszego kraju. Są to: Koleje Dolnośląskie, PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Polregio, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie i Arriva RP. Od momentu uruchomienia usługi jej cennik pozostawał bez zmian. Do czasu. 

Podwyżki mogą sięgać nawet 80 proc. 

Od grudnia 2018 roku cennik Wspólnego Biletu pozostawał bez zmian. – W tym samym okresie znacznie wzrosły koszty świadczenia usług przewozowych u każdego z uczestniczących w projekcie przewoźników, a u niektórych przewoźników opłaty za własne bilety zmieniały się nawet kilka razy w tym okresie – tłumaczy rzecznik PKP. Właśnie dlatego przewoźnicy zdecydowali się na zmianę cennika bazowego Wspólnego Biletu, biorąc pod uwagę wzrost kosztów świadczenia usług przewozowych na przestrzeni ostatnich czterech lat. Co to oznacza w praktyce?

Tabela z przykładowymi odległościami i porównaniem cen obowiązujących od 1 lutego 2024 r. ze starym cennikiem kolejowyportal.pl / screenshot

Jeżeli pasażerowie będą chcieli kupić Wspólny Bilet na najkrótszą możliwą odległość, czyli do 15 km, to zapłacą za bilet 10 zł, co oznacza wzrost o 33 proc. Za bilet na odległość 51-55 km podwyżka sięgnie już 64 proc. – Najwyższa podwyżka, sięgająca ponad 80%, występuje w przypadku podróżnych, którzy na Wspólnym Bilecie chcą podróżować na odległość od 101 do 120 km – podaje kolejowyportal.pl. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKornelia ze “Ślubu od pierwszego wejrzenia” pierwszy raz mówi o ciąży. Uciszy fanów?
Następny artykułBojowe nastroje na wsi. Takiej sytuacji jeszcze nie było