A A+ A++

2022-05-05 06:00

publikacja
2022-05-05 06:00

Złe wiadomości dla kredytobiorców. Ekonomiści spodziewają się mocnych podwyżek stóp procentowych
fot. Jacek Szydlowski / / Forum

Analitycy wyjątkowo zgodnie przewidują, o ile Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe podczas dzisiejszego posiedzenia. Różnią się jednak w prognozach docelowego poziomu ceny pieniądza.

Ekonomiści spodziewają się, że – podobnie jak na kwietniowym posiedzeniu – RPP podniesie stopy procentowe o 1 punkt procentowy, co w przypadku stopy referencyjnej oznacza wzrost do 5,5 proc. Tak wysoka stawka nie obowiązywała w Polsce od grudnia 2008 r. Jeszcze na początku października ubiegłego roku wynosiła raptem 0,1 proc. Rada zacieśnia politykę pieniężną w niespotykanym w ostatnich latach tempie.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

Uzasadniając prognozy, analitycy wskazują m.in. na bardzo wysoką i wciąż przyspieszającą inflację. Ceny konsumenckie wzrosły w kwietniu o 12,3 proc. rdr wobec 11 proc. w marcu. “Przy inflacji rosnącej o 1,3 pkt. proc. trudno spodziewać się ze strony Rady Polityki Pieniężnej wyhamowania cyklu podwyżek” – wskazują ekonomiści Citi Handlowego. Ich koledzy z Banku Pekao podkreślają także “lepsze od konsensusu marcowe dane z realnej sfery gospodarki”. Wówczas nadal bardzo szybko rosły płace, produkcja przemysłowa czy sprzedaż detaliczna. Eksperci szacują, że w całym I kwartale PKB Polski wzrósł realnie aż o ok. 8 proc.

Do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe?

Analitycy różnią się za to w prognozach dalszych decyzji RPP. Najbardziej powściągliwi wskazują, że stopa referencyjna zostanie docelowo podniesiona do 6,5 proc.

“Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 50 pb na posiedzeniach w czerwcu i lipcu i zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a tym samym stopa referencyjna wyniesie 6,50%” – piszą ekonomiści Credit Agricole. Ten poziom wskazują również analitycy Santandera. “Na dzisiaj naszym scenariuszem bazowym jest założenie, że stopa NBP może dojść przynajmniej do 6,5%, zanim sygnały wyraźnego wyhamowania gospodarki widoczne w danych powstrzymają RPP przed dalszym zacieśnianiem polityki” – przewidują. Z kolei eksperci Citi Handlowego prognozują, że poziom “przynajmniej 6,5 proc.” cena pieniądza osiągnie jeszcze w lipcu. “Nie wykluczam, że podwyżki będą większe i osiągniemy 7,5 proc. latem. Gdyby presja płac nie słabła, to będzie trzeba myśleć o podwyżkach wyraźnie powyżej 8 proc.” – uzupełniał główny ekonomista banku Piotr Kalisz w rozmowie z “Parkietem”.

Analitycy z mBanku wskazują, że docelowo stopa referencyjna zostanie podniesiona “w okolice 7%”. Natomiast eksperci z Banku Millennium twierdzą, że może ten poziom przekroczyć.

Ponad miesiąc temu ekonomiści ING Banku Śląskiego zaskoczyli komentatorów prognozą przedziałową: między 5 proc. a 10 proc. Wówczas wielkość dwucyfrowa wydawała się niezbyt prawdopodobna, dziś już tak nie szokuje, a analitycy widzą stopę docelową na poziomie 7,5-10 proc.

Z wycen kontraktów na rynku terminowym wynika, że już w tym roku stopy rynkowe mogą zbliżyć się do 8 proc.

“W naszej ocenie obecna funkcja reakcji NBP oznacza, że stopy będą podnoszone dopóki bieżąca inflacja będzie rosnąć (czyli zapewne do lipca). Prawdopodobnie, podobnie jak w kwietniu, wobec dość lakonicznego komunikatu po posiedzeniu dopiero konferencja prezesa NBP rzuci więcej światła na motywacje Rady i pozwoli na ewentualną weryfikację oczekiwań dotyczących dalszej ścieżki stóp” – piszą ekonomiści PKO BP. Adam Glapiński zabierze głos w piątek o godz. 15:00.

“Decyzje w kolejnych miesiącach nadal będą w dużym stopniu funkcją danych napływających z gospodarki: z jednej strony tego jak wysoko wzrośnie jeszcze inflacja (bo że wzrośnie, to raczej przesądzone), z drugiej jak szybko i jak mocno wyhamuje wzrost gospodarczy (to też nieuniknione)” – wskazują analitycy Santandera.

Na pewno na kolejne decyzje Rady będą miały również wpływ posunięcia amerykańskiego Fedu oraz Europejskiego Banku Centralnego.

Rada po raz kolejny będzie obradować w zaledwie 8-osobowym składzie. Dwa miejsca pozostają nieobsadzone od końca marca, gdy zakończyła się kadencja Jerzego Żyżyńskiego. Gremium podejmuje decyzję ws. stóp proc. większością głosów. Przy
wyniku
remisowym decyduje głos przewodniczącego RPP, czyli prezesa NBP. Imienne
rezultaty dzisiejszego głosowania poznamy za niespełna 3 miesiące.
Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady zaplanowano na środę 8 czerwca 2022 r.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWięcej niemieckich wojsk w regionie Morza Czarnego?
Następny artykułTINA jest martwa. Wracają stare czasy w inwestowaniu