A A+ A++

Zespół takotsubo

Nie będziemy trzymać czytelników dłużej w napięciu. Choroba ta to zespól takotsubo. Nie jest znana data zdiagnozowania tego problemy, jest natomiast znana data, w której po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o niej. Było to ponad 30 lat temu w Japonii. Zespół takotsubo nazywa się potoczenie tzw. złamanym sercem. Okazuje się bowiem, że faktycznie dotyczy serca, a przyczyną wystąpienia tej dolegliwości są traumatyczne doświadczenia.

Skąd nazwa takotsubo?

Swoją nazwę takotsubo nosi od naczynia do połowu ośmiornic. Jest to dzban z szeroką podstawą, pękaty, ale z długą i wąską szyjką. Naczynie to doskonale zdawało egzamin w łapaniu ośmiornic. Umieszczone w wodzie, zawierało wabik. Ośmiornica, która do naczynia weszła miała bardzo duży problem by go opuścić. Skąd jednak taki pomysł na nazwanie choroby serca. Otóż, w syndromie takotsubo lewa komora serca notuje bardzo duże skurcze. Jej ścianki mogą nawet stykać się powodując, że cała komora przybiera kształt podobny właśnie do omawianego japońskiego naczynia.

Przyczyny takotsubo?

Nie są znane wszystkie przyczyny wywołujące te dolegliwości. Z całą pewnością jednak zespół takotsubo zarejestrowano u osób po niezwykle silnych stresujących przeżyciach takich jak śmierć w rodzinie, wypadek komunikacyjny, nagłe kłopoty finansowe. Oczywiście poziom stresu w każdym przypadku może być różny u każdego z nas. To co dla jednych może zahaczać o depresję, dla innych osób będzie problemem, z którym będą w stanie sobie sami poradzić. Trudno więc wymieniać wszystkie przypadki sytuacji stresowych, które mogą być podłożem dla takotsubo. Z medycznego punktu widzenia, w sytuacjach stresowych dochodzi do wzrostu stężenia/ a wręcz tzw. wyrzutu do krwi dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Hormony te działają na mięsień sercowy, sprawiając, że akcja serca gwałtownie przyspiesza, aż do sytuacji naprawdę ekstremalnych.

Objawy takotsubo?

Problemem diagnostyki takotsubo jest fakt, że objawy tej dolegliwości przypominają wiele innych np. zawału. Zwykle bowiem chory czuje silny ból w klatce piersiowej, tuż za mostkiem, tzw. kołatanie, a do tego mogą pojawić się osłabienie i duszności spoczynkowe. Do prawidłowej diagnozy takotsubo niezbędne są badania obrazowe.

Jak badać serce?

Takim właśnie badaniem obrazowym jest badanie echo serca. To wykorzystywane powszechnie badanie pozwalające na analizę pracy serca i jego stanu na żywo. Echo serca wykorzystuje metodę obrazową, urządzenia podobne do aparatu USG, przy użyciu fal radiowych, prześwietla tkanki ciała człowieka, dając na monitorze aparatu podgląd na żywo na wybrane przez operatora narządu. Dzięki badaniu echo serca specjalista może obejrzeń organ i ocenić jego stan, a także przyjrzeć się na żywo jego pracy.

Wychodzi więc na to, że również w tym literackim motywie jest ziarnko prawdy. Ciekawe tylko na ile to właśnie choroba takotsubo była podstawą do stworzenia syndromu złamanego serca, a na ile to czysty przypadek.

-Reklama –

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzydatne aplikacje dla Polaków
Następny artykułNASZ NEWS: Urząd Miasta i Gminy w Bierutowie od jutra zamknięty