A A+ A++

Melisa, chmiel, dziurawiec, szafran, żeń-szeń – to tylko kilka substancji, z których składają się ziołowe tabletki na uspokojenie dostępne w każdej aptece. Sprawdziliśmy, jak działa każdy z nich. Dodatkowo przypominamy o negatywnym oddziaływaniu stresu na organizm człowieka. Wszystkie niezbędne informacje zawarliśmy poniżej. Przeczytaj je!

Jak stres wpływa na nasz organizm? Kilka słów o jego negatywnych skutkach

Stres towarzyszy nam niemal każdego dnia. Zmagamy się z nim zarówno w życiu rodzinnym, życiu prywatnym, jak i w pracy czy w wielu innych sytuacjach. Codzienny pęd, natłok obowiązków i spraw do załatwienia nie sprzyja odprężeniu. Wręcz przeciwnie – denerwujemy się. Co ważne, niekiedy stres bywa motorem do działania, pobudza nas, jednak znacznie częściej mamy do czynienia z negatywnymi konsekwencjami.

Stres mocno odbija się na różnych aspektach naszego życia. Przede wszystkim mamy wówczas gorsze samopoczucie, jesteśmy rozdrażnieni, spięci i trudno jest nam się skoncentrować. Do tego dochodzą jeszcze inne aspekty zdrowotne – pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci, problemy z libido i płodnością, z trawieniem, zaburzenia odżywiania, obniżenie odporności. To jeszcze nie wszystko, gdyż długotrwałe odczuwanie stresu może prowadzić do wielu chorób, na przykład chorób serca i układu krążenia, otyłości, cukrzycy, a nawet nowotworów.

Co znajduje się w ziołowych tabletkach na uspokojenie?

Leki uspokajające to jedna z szybkich, skutecznych, ale i łagodnych metod radzenia sobie ze stresem. Ziołowe tabletki na uspokojenie można kupić w dowolnej aptece – bez recepty. Bazują one na składnikach pochodzenia roślinnego.

I tak znajdziemy w nich:

• melisę lekarską – działa kojąco, niweluje pobudzenie nerwowe, ułatwia zasypianie;
• szyszki chmielu zwyczajnego – uspokajają, wyciszają i pomagają się zrelaksować, zwalczają objawy zmęczenia nerwowego, wskazane również przy przechodzeniu menopauzy;
• kozłek lekarski – znany też pod nazwą waleriana, odpręża, łagodzi pobudzenie nerwowe, pomaga zasnąć, rozluźnia, sprawdza się też przy stanach lękowych;
• dziurawiec zwyczajny – poprawia nastrój, polecany przy wyczerpaniu nerwowym, stanach depresyjnych oraz zaburzonej równowadze nerwowej;
• ziele serdecznika – koi układ nerwowy i jednocześnie wzmacnia mięsień sercowy;
• lawendę – łagodzi nerwy, wycisza gwałtowne emocje, poprawia jakość snu, zmniejsza nadreaktywność ruchową;
• żeń-szeń – zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, uspokaja, dobrze działa także na metabolizm i kontrolę wagi;
• szafran – działa antydepresyjnie, poprawia nastrój.

Dodatkowo wybrane tabletki na uspokojenie są wzbogacone o witaminę B6, B12 i kwas foliowy. Witaminy te dbają o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Jak działają tabletki na stres i nerwy?

Tabletki na uspokojenie bez recepty działają na stres o niskim bądź średnim nasileniu. Jako że zawierają w głównej mierze zioła i witaminy, to są bezpieczne, nie otumaniają i – co najważniejsze – nie uzależniają. Oczywiście ważne jest, by przestrzegać wszystkich zaleceń producenta. Każde środki farmakologiczne mają podane konkretne dawkowanie oraz przeciwwskazania i ewentualne skutki uboczne. Tabletki na uspokojenie mogą przykładowo wywołać reakcję alergiczną. Nie należy też zażywać ich razem z alkoholem, w ciąży ani z innymi lekami o podobnym działaniu.

Ziołowe leki uspokajające kosztują niewiele i są łatwo dostępne w aptekach. Dlatego też można sprawdzić, który z nich działa najlepiej – czy z melisą, a może z szyszkami chmielu lub żeń-szeniem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Szef obrony kontuzjowany. “Na puchary będę gotowy”
Następny artykułFormuła 1. Robert Kubica weźmie udział w treningu w Barcelonie