A A+ A++

Solidarna Polska nie rezygnuje z krucjaty światopoglądowej. Po informacji DGP o tym, że to temu koalicjantowi przypadnie w rządzie stanowisko ministra do spraw światopoglądowych, resort sprawiedliwości znów podkreśla, że nie potrzebujemy konwencji stambulskiej. I to w czasie, gdy w Polsce wizytę składa delegacja Rady Europy, która przygląda się, jak wywiązujemy się z zapisów tego dokumentu. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że z prawnego punktu widzenia ta konwencja jest zbędna, bo standard ochrony ofiar w polskim prawie jest wyższy, niż ona przewiduje.

Rada Europy przysłała wysłanników, by przyjrzeli się, jak Polska realizuje postanowienia dokumentu, który ratyfikowała w 2015 r. – Wizyta wynika z kalendarza i była planowana od dawna, taki monitoring prowadzony jest we wszystkich krajach, które podpisały konwencję – twierdzi rozmówca w Radzie Europy. Zapewnia, że wizyta nie ma związku z ostatnimi kontrowersjami wokół konwencji na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet wywołanymi przez Solidarną Polskę. Jej lider, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, pod koniec lipca oświadczył, że chce wypowiedzenia umowy.

Ministerstwo Sprawiedliwości jest na liście miejsc, które odwiedzają delegaci Rady Europy. W stanowisku przesłanym DGP resort oświadczył, że jest przygotowany na tę wizytę. Jak jednak podkreśla, umowa nie jest Polsce potrzebna. – Po wejściu w życie ustawy antyprzemocowej konwencja stambulska z prawnego punktu widzenia jest zbędna. Standard ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem w ustawie przyjętej przez Sejm jest wyższy niż w konwencji stambulskiej. Sejm 30 kwietnia uchwalił przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę antyprzemocową, dzięki której sprawcy przemocy domowej będą natychmiast izolowani od swych ofiar – podkreśla resort.

zobacz także:

Zapytaliśmy o to także Radę Europy. – Idea, by to mąż, który jest sprawcą przemocy, mógł zostać usunięty z domu, narodziła się w Austrii 25 lat temu. Jest ona częścią konwencji Rady Europy – podkreśla nasz rozmówca. I dodaje, że Rada Europy nie wymaga od krajów, by przyznawały, czyja to zasługa, jednak wpływ konwencji jest tu wyraźny.

Z kolei resort rodziny zapewnia, że się do tej wizyty solidnie przygotował. – Działania trwają od końca czerwca, zostały zintensyfikowane na przełomie sierpnia i września … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLikwidacja kopalń niesie duże ryzyko
Następny artykułTotal War: Warhammer II v1.9.2 15685 +25 Trainer (promo) PC