A A+ A++

Wstępny wniosek dotyczący Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego trafi do Międzynarodowego Trybunału Karnego do końca roku – zapowiedział adwokat Jacek Dubois.

Polska Agencja Prasowa relacjonuje, że zarzuty dotyczą pozbawiania wolności określonej grupy ludzi w ramach „systematycznego, świadomego ataku” motywowanego na tle politycznym.

Nawet 1 tys. pokrzywdzonych

Adwokaci tłumaczą, że chodzi o nieuprawnione zatrzymania, areszty, a także towarzyszące im próby wymuszenia zeznań. Informacje o rozpoczęciu sprawy Trybunał dostał 21 października.

– Zasygnowaliśmy tę sprawę Trybunałowi w Hadze i ustaliliśmy, że do końca roku zostanie złożony wstępny wniosek. Wniosek uzupełniony zostanie złożony w ciągu następnych dwóch miesięcy – powiedział PAP mec. Dubois. Podkreślił, że z punktu widzenia prawnego sprawa jest już „opracowana”, natomiast warunkami spełnienia przesłanek zwartych w statucie MTK jest udowodnienie, że działania, których wniosek dotyczy, były zorganizowane, podejmowane systemowo i masowo.

– Żeby to zrobić, musimy uzyskać jak najszerszą dokumentację. Podejrzewany, że pokrzywdzonych może być tutaj ponad 1000 osób – wskazał mec. Dubois. Dodał, że mowa o działaniach wymierzonych w obywateli o „innych poglądach politycznych czy etycznych” niż te głoszone przez rząd. Podkreślił, że adwokaci współpracują z organizacjami, których członkowie lub sympatycy w największym stopniu doznali prześladowań. – Chcemy wykazać, że było to systemowe działanie państwa – podkreślił.

„GW” podała, że prawnicy mają już pełnomocnictwa kilku znanych publicznie osób, w tym. b. prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza, b. szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotra Pytla i syna prezesa NIK Jakuba Banasia. Chodzi też o zatrzymywanie protestujących przeciwko władzy.

Działania bezprawne i nielegalne

„GW” przypomina, że rok temu Roman Giertych też został zatrzymany przez CBA i mimo że stracił przytomność w trakcie rewizji, próbowano mu postawić zarzuty. Sądy w kilku instancjach orzekły, że działania służb były „bezprawne i nielegalne”, a zarzuty przestępstw gospodarczych sprzed lat, jakie miano mu przedstawić, nie mają żadnych podstaw.

Międzynarodowy Trybunał Karny to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni takich jak zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą MTK jest Haga.

Prawnicy chcą wykorzystać art. 7 ust. 1 statutu Trybunału, w którym jako zbrodnię przeciw ludzkości wskazano m.in. uwięzienie lub inną formę poważnego pozbawienia wolności fizycznej w warunkach naruszenia fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego, prześladowania jakiejkolwiek dającej się zidentyfikować grupy lub zbiorowości z uwagi m.in. na poglądy polityczne ich członków oraz wymuszone zaginięcia osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdynia wyróżniona w rowerowym rankingu
Następny artykułUsługa transportu międzynarodowego towarów na gruncie podatku VAT