A A+ A++

Dlaczego wszystkie zimowe wejścia na K2 były tak trudne?

Właściwie wszystkie zimowe wejścia na K2 pozwalają nabrać respektu przed tym, jak piękne, ale i groźne są wytwory przyrody. Wysoka na 8611 m Czogori jest najwyższym szczytem Karakorum i drugim co do wysokości na świecie. Nie jest jednak przypadkiem, że określana bywa jako ”góra – cmentarz”. Do niedawna tylko ona opierała się zdobyciu zimą. Oficjalnie próby zdobycia jej szczytu pochłonęły ponad 90 osób. Realnie było ich pewnie znacznie więcej.

Zimowe wejście na K2. Zdjęcie ilustracyjne Alexey Druzhinin/shutterstock

Co sprawia, że K2 jest tak trudne dla wspinających się zimą? Oczywiście panują na niej fatalne warunki, które nie są przyjazne dla życia. Główne problemy polegają jednak na tym, że szczyt opada bardzo stromo ścianami o wysokości ponad 3 km w każdą ze stron, ale też największe trudności wspinaczkowe zlokalizowane są na wysokości powyżej 8000 m.

Na tej szczególnej górze właściwie do samego szczytu himalaiści toczą walkę o życie. Z czym muszą się zmierzyć? Właściwie trzeba tu mówić o kompilacji czynników, przez które K2 zasłużyła na miano najpiękniejszej, ale i ”morderczej góry”. Pierwszym problemem jest krótki dzień, który znacznie ogranicza czas na wspinaczkę. Do tego dochodzi morderczo silny wiatr, który niszczy bazy i namioty. Jego prędkość czasem przekracza 140 km/h. Potęguje on i tak już ekstremalnie niskie temperatury, dając bardzo mocno odczuć ograniczenia ludzkiego ciała. Te zaś są oczywiste zwłaszcza na wys. powyżej 7900 m, czyli w tzw. ”strefie śmierci”.     

Karkonosze (zdjęcie ilustracyjne)Karkonosze. Szlaki zimowe polecają się dla turystów zaawansowanych i początkujących

Ile razy atakowano K2 zimą?

Ile razy atakowano K2 zimą? Skrajnie trudne warunki sprawiły, że liczba zimowych wypraw nie była zbyt wielka. Pierwsza z nich miała miejsce na przełomie 1987/88 r. Od tamtego czasu łącznie próby zdobycia Czogori miały miejsce osiem razy. 

Zimowe wejście na K2. Zdjęcie ilustracyjneZimowe wejście na K2. Zdjęcie ilustracyjne hookkiiphoto /shutterstock

Zimowe wejścia na K2: lista wypraw

Kto i kiedy podejmował zimowe wejścia na K2? Lista wypraw została zapoczątkowana pod koniec lat 80. i obejmuje osiem prób. Wśród nich wypada wymienić: 

  • 1987/1988 – kierowana przez Andrzeja Zawadę wyprawa polsko – brytyjsko – kanadyjska. Największym sukcesem było założenie przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego obozu na wys. 7300 m n.p.m.
  • 2002/2003 – Polska Wyprawa Zimowa Netia 2 na czele z Krzysztofem Wielickim; osiągnęła wysokość 7650 m n.p.m.
  • 2011/2012 – rosyjska wyprawa, która doszła do wysokości 7200 m n.p.m.; niestety, jeden z uczestników zmarł
  • 2017/2018 – kolejna polska wyprawa kierowana przez Krzysztofa Wielickiego; Denis Urubko samotnie dotarł do wys. 7600 m n.p.m.
  • 2018/2019 – wyprawa rosyjsko – kazachsko – kirgiska; doszła do wys. 7400 m n.p.m.
  • 2018/2019 – ekspedycja międzynarodowa pod wodzą Alexa Txikona 
  • 2019/2020 – próba wejścia podjęta przez Mingma Gyalje Sherpę, Islandczyka Johna Snorriego i Chińczyka Gao Li.
  • 2020/2021 – 16 stycznia szczyt zostaje po raz pierwszy zdobyty przez wyprawę dziesięciu Nepalczyków dowodzoną przez Nirmala Purję

Najdłuższe trasy narciarskie w Europie. Alpy, Szwajcaria. Zdjęcie ilustracyjneGdzie pada śnieg? Dowiedz się, w jakich miejscach świata opady śniegu są najintensywniejsze

Najsłynniejsze zimowe wejścia na K2

Jakie były najsłynniejsze zimowe wejścia na K2? Niewątpliwie na zawsze zostanie zapamiętana pierwsza skuteczna próba zdobycia szczytu dokonana przez Nirmala Purję i jego współtowarzyszy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że duży wkład w zdobywanie tej góry mieli Polacy, którzy po raz pierwszy pojawili się tutaj w 1976 r. pod przewodnictwem Janusza Kurczaba. Kolejne próby łącznie z wejściem na szczyt Wanny Rutkowskiej jako pierwszej kobiety ośmieliły polskich himalaistów do podjęcia próby zimowej. Wyprawa 1987/1988 miała charakter międzynarodowy i była dużym przedsięwzięciem logistycznym. Niestety, fatalne warunki pogodowe pozwoliły na dotarcie do wys. 7300 m n.p.m.

Po kolejnych wyprawach, między innymi dwóch wyprawach pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, cel udało się osiągnąć dopiero grupie 10 Nepalczyków pod wodzą Nirmala Purji. Na uwagę zasługuje fakt, że wyprawa trwała zaledwie trzy tygodnie. Nirmal Purja wszedł na szczyt bez dodatkowego tlenu, z którego korzystali jego koledzy. 

Zobacz wideo
Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Zobacz też: Zima w Australii – czy w Australii pada śnieg i do ilu stopni może wynieść najniższa temperatura?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoszukiwani listami gończymi wpadli w Wigilię
Następny artykułPostaw na sprawdzony catering dietetyczny z Łodzi!