Słowacja przyciąga każdego roku tysiące turystów, którzy właśnie na terenie tego kraju planują zaznać zimowego szaleństwa. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić, bowiem nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się pokaźną liczbą ośrodków, na terenie których można bez ograniczeń cieszyć się sportami narciarskimi i snowboardowymi. Oto pięć najlepszych obiektów tego typu, które warto odwiedzić podczas pobytu na Słowacji!
1. Ski Park Kubinska Hola
Kompleks Kubinska Hola zlokalizowany jest na terenie miejscowości Dolny Kubin, do której można dotrzeć z Przemyśla w około 4,5 godziny. Na terenie Ski Parku znajduje się 14 kilometrów tras zjazdowych, z których ponad połowa oznaczona jest jako te o średnim poziomie trudności. Z tego powodu pobyt w Dolnym Kubinie będzie szczególnie interesujący dla osób, które pierwsze lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie mają już za sobą, natomiast tej zimy poszukują ośrodka z infrastrukturą pozwalającą na zaznanie pełni wrażeń. Wszystkie trasy mają południową ekspozycję, a na szczyt góry Mincol narciarzy transportują dwa wyciągi krzesełkowe. Kompleks może pochwalić się również pokaźnym parkingiem, który dla karnetowiczów jest w pełni darmowy, natomiast osoby niezmotoryzowane mogą korzystać z autobusów regularnie kursujących do Dolnego Kubina. Dodając do tego blisko 10 kilometrów tras biegowych, park snowboardowy, szkołę narciarską oraz zapierające dech w piersiach panoramy Tatr Zachodnich podróżni otrzymują gwarancję wrażeń, których nie zapomną przez resztę swojego życia!
2. Park Snow Donovaly
Jeden z najciekawszych snowparków na terenie Słowacji znajduje się w miejscowości Donovaly. Tutejszy Park Snow oferuje 11 kilometrów tras zjazdowych, które ze względu na swoje łagodne nachylenie rewelacyjnie sprawdzają się jako miejsce do nauki szusowania. To właśnie z części poświęconej najmłodszym narciarzom i snowboardzistom kompleks w Donovaly słynie w całej Europie, gwarantując możliwość korzystania z dziewięciu wyciągów dywanowych, szkółki narciarskiej oraz pomniejszych śnieżnych atrakcji. Spragnieni pełni wrażeń mogą z kolei skorzystać z najwyżej położonych tras, których początkowe punkty znajdują się na wysokości 1402 metrów nad poziomem morza. Jest w czym wybierać!
3. Jasna/Chopok
Rozmach większości narciarskich miejsc na terenie Słowacji blednie jednak przy ośrodku Jasna/Chopok, który posiada ponad 50 kilometrów tras zjazdowych. Ten olbrzymi kompleks może śmiało konkurować z najbardziej znanymi snowparkami alpejskimi, a przejechanie jeden raz każdego odcinka to zadanie, na które trzeba poświęcić co najmniej kilka dni. Dodatkowo istnieje również możliwość oddania się przyjemności płynącej z nocnych szusowań, a o komfort podróżnych dba znakomicie rozwinięte zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Wspomnienie o wszystkich atrakcjach, z jakimi można spotkać się na miejscu to spore wyzwanie, dlatego znacznie lepszą opcją będzie zobaczenie kompleksu Jasna/Chopok na własne oczy. Warto jednak pamiętać, że pomimo wielu aspektów uruchamiających wyobraźnię również i w tym miejscu podstawę bezpieczeństwa będzie stanowić prędkość zjazdu dostosowana do umiejętności narciarskich oraz odpowiednia polisa wykupiona na www.warta.pl, która zabezpieczy przed potencjalnymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń na stoku.
4. Vratna Mała Fatra – inne ciekawe kompleksy narciarskie na Słowacji
Ciekawe miejsce do zimowych zjazdów można znaleźć również w okolicach Terchova. Kompleks Vratna szczyci się sporym urozmaiceniem poziomów trudności tras – ze względu na ich zróżnicowanie zjazdami mogą cieszyć się bowiem nie tylko doświadczeni narciarze, ale też i osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportami zimowymi. Różnica pomiędzy najwyższymi a najniższymi punktami tras wynosi blisko 900 metrów, przez co przyjemności ze zjazdów można zaznawać ze stosunkowo krótki przerwami.
5. Strbske Pleso
Niewątpliwą zaletą stacji narciarskiej Strbske Pleso jest jej położenie – bliskość granicy z Polską pozwala znaleźć się na miejscu w przeciągu kilku godzin od wyjazdu z Przemyśla. Nie oznacza to jednak, że sama infrastruktura narciarska w okolicach Szczyrbskiego Jeziora jest mało okazała. Pasjonaci zimowego szaleństwa mogą korzystać z 9 kilometrów tras zjazdowych, na szczytowe punkty których transport odbywa się przy wykorzystaniu pięciu wyciągów orczykowych i trzech krzesełkowych. Z kolei dolne stacje ośrodka położone są na wysokości 1360 metrów nad poziomem morza, a to z kolei oznacza jedno – widoki w tym miejscu są zimową wprost bajkowe!
O czym warto pamiętać przed wyjazdem na narty?
Wybór idealnego kompleksu narciarskiego jest jednak zaledwie jednym z wielu aspektów udanego wyjazdu. Przed wyruszeniem w drogę należy dokładnie zapoznać się z warunkami pogodowymi oraz prawdopodobieństwem wystąpienia oblodzeń na trasach. Ważne jest także skontrolowanie stanu technicznego posiadanego sprzętu, a także wybór odpowiadającej danej aktywności polisy na stronie Warta.pl. Kształtowanie umiejętności narciarskich wymaga wielu lat praktyki, jednak na zdrowy rozsądek i odpowiedzialne podejście do warunków w górach może pozwolić sobie każdy!
Autor: Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS