kuchenne nowości
15 min. temu
Choć przygotowanie pysznych sałatek zimą może być pewnym wyzwaniem, nie powinniśmy z nich rezygnować. Przeciwnie serwujmy je jak najczęściej. Dzięki temu ograniczymy ilość zjadanego mięsa – a o tej porze roku często zjadamy go zbyt wiele – i dostarczymy organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Jarzyny zawierają bowiem mnóstwo witamin i mikroelementów, które pomagają nam w utrzymaniu odpowiedniego poziomu odporności. Jedzmy więc warzywa, szczególnie w postaci sałatek, które mogą stanowić samodzielny i pełnowartościowy posiłek. Oto pięć naszych propozycji.
Te sałatki mogą zastąpić obiad (123RF)
Sałatka z pieczonych warzyw
Pieczone warzywa nie tylko nie tracą swoich właściwości, ale mają też intensywniejszy smak. Do przygotowania naszej sałatki potrzebujemy: kawałek dyni, dwie marchewki, czerwoną paprykę, kilka pieczarek, olej, oregano, sól i pieprz. Dynię i marchewkę obieramy i kroimy w dość dużą kostkę. Paprykę kroimy w paski, pieczarki na plasterki. Wszystkie warzywa układamy na blasze do pieczenia, skrapiamy oliwą i doprawiamy ziołami, solą i pieprzem. Pieczemy w temperaturze 150 stopni C przez 40 minut, przekładamy do miski i podajemy.
Sałatka z ziemniaków
Sałatki ziemniaczane są bardzo pożywne i zdrowe. Możemy do nich dodać wędlinę, a jeśli chcemy przygotować danie wegetariańskie po prostu ją pomińmy. Składniki: pół kilograma ziemniaków, kilka plasterków szynki, cebula, dwa ogórki kiszone, majonez, śmietana, sól i pieprz. Ziemniaki gotujemy w mundurkach, studzimy, obieramy i kroimy w kostkę. Cebule drobno siekamy, szynkę i ogórki kroimy w paski, dodajemy do ziemniaków. Z majonezu, śmietany i pieprzu robimy sos, mieszamy go z warzywami. Ewentualnie doprawiamy do smaku solą.
5 błędów w przygotowywaniu sałatki greckiej
Brukselki z cykorią
Nie wszyscy lubią brukselkę, ale jako główny składnik sałatki warzywo to sprawdza się znakomicie. Brukselka musi być jednak gotowana bardzo krótko w lekko osolonym wrzątku, by nadal była chrupiąca. Potrzebujemy: dwie szklanki ugotowanej brukselki, główkę cykorii, jabłko, garść orzechów włoskich, ser gouda, oliwę z oliwek, musztardę, sól, pieprz. Cykorie dzielimy na listki, jabłko kroimy w dużą kostkę, brukselki na pół. Przykładamy warzywa do miski, dodajemy pokrojony w kostkę ser i podprażone orzechy. Z oliwy, musztardy, soli i pieprzu robimy sos, którym polewamy sałatkę tuż przed podaniem.
Sałatka z oscypkiem
Polskie sery zdecydowanie zbyt rzadko używane są w sałatkach. Szkoda, bo wiele z nich bez pod względem smaku może rywalizować z najlepszymi serami z Włoch czy Francji. Jednym z takich serów jest oscypek, czyli owczy, wędzony ser. Potrzebujemy: dwie szklanki pokrojonej w kostkę dyni, kilka pomidorów koktajlowych, sałatę rzymską, kilka oliwek, trzy małe oscypki lub pół dużego, sól, pieprz, oliwę i ocet balsamiczny. Dynię przekładamy do żaroodpornego naczynia, skrapiamy oliwą, posypujemy solą i pieczemy pół godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Sałatę kroimy w szerokie paski, oscypka w kostkę. Wszystkie warzywa przekładamy do miski, dodajemy oliwę, ocet, doprawiamy solą i pieprzem.
Sałatka z kurczaka i buraków
Buraki to prawdziwa bomba witaminowa, szkoda więc, że jemy je tak rzadko. Ta sałatka może być pełnym daniem na obiad czy kolację. Składniki: pierś z kurczaka, dwa buraki, szklanka kaszy gryczanej, szpinak, natka pietruszki, oliwa z oliwek, sól i pieprz. Kaszę gotujemy do miękkości, pierś z kurczaka nacieramy solą i smażymy na patelni grillowej, a następnie kroimy w kostkę. Buraki gotujemy do miękkości. W misce mieszamy ze sobą mięso, kaszę, pokrojone w kostkę buraki, szpinak, posiekaną natkę. Doprawiamy oliwą, solą i pieprzem. Gotowe.
Zobacz też:
Dlaczego warto jeść rodzynki? 5 korzyści dla zdrowia
Wrzucasz pierogi na wrzątek? Triki na idealne ciasto pierogowe
Zakwas na barszcz. Czy biały nalot na zakwasie jest szkodliwy?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS