Polski Ład dla Katowic oznacza niestety straty rzędu 200 mln zł. Miasto nie pyta czy oszczędzać. Po prostu szuka oszczędności. Podobny dylemat mają Gliwice oraz inne miasta.
Katowice (wraz z innymi miastami) dokonały zakupu energii elektrycznej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która co dwa lata rozpisuje przetarg na zakup prądu. Umowa zawarta w listopadzie ub. r. obowiązuje w latach 2022-2023.
Aktualnie władze miasta powołały specjalny zespół ekspertów, który intensywnie pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami mającymi przynieść oszczędności w dobie kryzysu energetycznego. Analizowane jest między innymi późniejsze włączanie i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia ulicznego oraz wyłączenie iluminacji w dwóch wariantach – całkowicie bądź w określonych godzinach.
Urząd Miasta chce dać przykład optymalizacji zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynków czy zmniejszanie poziomu oświetlenia w częściach wspólnych.
Prowadzone są także działania inwestycyjne, takie jak: wymiana oświetlenia drogowego na LED-owe, wymiana oświetlenia wewnętrznego w budynkach, wymiana urządzeń i napędów na energooszczędne.
W Katowicach nie zapadły jak dotąd decyzje dotyczące oszczędzania energii w placówkach oświatowych. Miasto rozważa ograniczenie optymalnej temperatury w szkołach do 20 stopni Celsjusza.
Podkreślmy jednak, że – wbrew niektórym doniesieniom – decyzji jeszcze nie ma. Czy będą konieczne? Zobaczymy.
Jak informuje Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice, w okresie obejmującym lata 2014-2022 przeprowadzono prace termomodernizacyjne w 35 jednostkach oświatowych.
Przed podobnymi dylematami stoją inne miejscowości. Wśród nich również Gliwice. Także stamtąd płyną doniesienia o możliwym obniżaniu temperatury w szkolnych klasach.
Także i tak skierowaliśmy pytania o to, czy temperatura w szkolnych pomieszczeniach będzie tej zimy niższa. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, wówczas poinformujemy o koncepcjach oszczędzania energii w Gliwicach.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS