Ratusz podał szczegóły akcji „Zima w mieście”, która ma pomóc zagospodarować czas dzieci i młodzieży podczas ferii.
– Z oczywistych względów nie możemy zaproponować uczniom tak wszechstronnej oferty jak w poprzednich latach. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby każdy znalazł coś dla siebie i wartościowo spędził „Zimę w mieście”. Stawiamy na aktywność i w miarę możliwości spacery oraz ruch na świeżym powietrzu. Ze względu na obowiązujące szczególne zasady bezpieczeństwa, domy kultury i biblioteki będą realizowały swoje propozycje w formie online – informuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.
Zdalny sport
W programie „Zimy w mieście” są m.in. ćwiczenia, które będzie można wykonywać w towarzystwie lekkoatletów: Sofii Ennaoui i jej klubowych koleżanek oraz Szymona Żywki.
Wirtualnie będzie można spotkać się z dietetykiem, który przybliży zasady zdrowego odżywiania i odpowiedniej aktywności fizycznej. Będą porady i podpowiedzi, jak przygotować smaczny i zdrowy posiłek, a także prezentacja ćwiczeń pozwalających poprawić kondycję i samopoczucie.
Kolejną propozycją są spotkania na kanale YouTube. Do udziału w nich zostali zaproszeni zawodnicy lubelskich zespołów ekstraklasowych. Podczas sesji możliwe będzie zadawanie pytań.
Wspólne tworzenie książek albo literacka sztafeta
Propozycję dla uczestników akcji „Zima w mieście” przygotowały filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Filie nr 2 i 11 organizują warsztaty plastyczne online dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.
Filia nr 32 proponuje zajęcia inspirowane kulturą chińską i przypadającym na czas tegorocznych ferii Nowym Rokiem w Chinach. Uczestnicy wykonają prace plastyczne: smoka na paradę smoków oraz lampion. Druga propozycja Filii nr 32 to Quiz Filmowy dla Dzieci. Uczestnicy w wieku 7–11 lat będą zgadywali kadry i utwory muzyczne z filmów i seriali dla dzieci. Na najlepszych czekają nagrody.
Filia nr 35 organizuje online „Zimowe zagadki literackie”, filia nr 37 – gry oraz quizy na podstawie wybranych książek dla dzieci. Przeprowadzone zostaną także tutoriale plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów i technik. Filia nr 40 proponuje „Sztafetę literacką”, która zakłada wspólne tworzenie książki.
Ofertę zajęć dla dzieci przygotowały także domy kultury. Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zapraszają na warsztaty online.
W programie są „Poranki z PITZO”, czyli porcja ruchu przy muzyce street dance, „M2” – domowe eksperymenty z pogranicza nauk przyrodniczych, „Kuchnia opanowana”, czyli poznawanie kuchni różnych kultur, oraz warsztaty manualne z tworzenia gry planszowej.
Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” proponuje przenieść się w zaczarowany świat pełen gier, zabaw plastycznych, opowieści i zagadek. Będzie: Turniej Trójmagiczny, wyprawy po magiczną różdżkę i tworzenie eliksiru. Druga propozycja to „Kulturalna paczka na ferie” – każdy zapisany uczestnik otrzyma warsztatowy ekwipunek z wszystkimi materiałami niezbędnymi do aktywnego uczestnictwa w warsztatach. Paczkę będzie można odebrać osobiście w głównej siedzibie instytucji przy ul. Krańcowej 106 w umówionym podczas zapisu terminie (liczba miejsc jest ograniczona). W przypadku potrzeby tłumaczenia warsztatów na polski język migowy należy to zgłosić podczas zapisu. Proponowane warsztaty obejmą zagadnienia z różnych dziedzin sztuki.
Dom Kultury „3D – trzy przestrzenie kultury” SM „Czechów” kieruje swoją ofertę do dzieci w wieku 7–12 lat oraz do młodzieży. W programie są: warsztaty plastyczne, spotkania szachowe, warsztaty przyrodnicze, seanse filmowe oraz projekt filmowo-teatralny przybliżający historię dzielnicy Czechów. Dom Kultury SM „Czechów” zaprasza na warsztaty plastyczne, kreatywne, aktorskie, teatralne, wokalne, taneczne, pokazy filmowe.
Dom Kultury „Kalinowszczyzna” zaprasza natomiast na warsztaty teatralne, plastyczne, taneczno-baletowe, wokalno-muzyczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty rodzinne. Instruktorzy i aktorzy będą prowadzić na żywo (online) warsztaty i prezentować spektakle teatralne.
Dom Kultury „Przyjaźni” proponuje warsztaty plastyczne, umuzykalniające, baletowe i teatralne oraz krótkie spektakle teatralne.
Klub Osiedlowy „Odeon” będzie prowadził zdalne zajęcia taneczne, plastyczne, modelarskie, muzyczne.
Dom Kultury „Skarpa” SM „Czuby” proponuje cykl warsztatów: plastycznych, rękodzieła artystycznego, majsterkowania i tanecznych pod wspólnym tytułem „Zimowe arcydzieła”.
Zajęcia organizowane przez Dom Kultury „Błonie” SM „Czuby” będą realizowane w pierwszym tygodniu stacjonarnie w Szkole Podstawowej nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy ul. Rycerskiej 9 w Lublinie. W drugim tygodniu zaplanowano spotkania online, podczas których będą organizowane zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, gry i zabawy, warsztaty językowe, warsztaty bajkowe, warsztaty Tutti-Frutti, gry i zabawy na żywo i online.
Dom Kultury „Łęgi” SM „Czuby” zaprasza na warsztaty online z tańca i plastyki. W programie taniec modern jazz – próby zespołu transmitowane internetowo, ogólnodostępne, adresowane do dzieci starszych i młodzieży lub plastyka – ogólnodostępne tutoriale przybliżające różne techniki i zabawy plastyczne dla wszystkich dzieci.
Andersen, Bajka i „Link do kultury”
Z propozycją wychodzi też Teatr im. Hansa Christiana Andersena. Organizuje „Ferie z Andersenem”, podczas których online pojawią się emisje spektaklu i czytania performatywnego wraz z działaniami edukacyjnymi oraz warsztaty instruktażowe połączone z konkursami.
Kino Bajka udostępni najmłodszej widowni 14 filmów online. Będzie można obejrzeć m.in. „Najlepszą gwiazdkę”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Mirai”, „Sonię”, „Cały świat Romy”, „Niezwykłe lato z Tess” i „Przygodę Nelly”. Chętni otrzymają bezpłatnie kod dostępu do filmu i link do jego pobrania. Filmy będą dostępne od 2 do 17 stycznia. Zainteresowani po wybraniu tytułu z listy filmów będą proszeni o wiadomość na podany adres e-mail. W ciągu 24 godzin wysłana zostanie odpowiedź zwrotna wraz z linkiem aktywacyjnym oraz instrukcją potrzebną do obejrzenia filmu.
Podczas akcji „Zima w mieście” odbędą się także premierowe prezentacje online 13 projektów przygotowanych przez lubelskich artystów i animatorów kultury, wyłonionych do realizacji w konkursie # Link do kultury.
Pełna oferta „Zimy w mieście” oraz wszelkie informacje organizacyjne będą dostępne od 31 grudnia na stronie internetowej www.zima.lublin.eu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS