A A+ A++

Zima w Japonii: kiedy polecieć do Japonii, jeśli chcemy podziwiać zimową aurę?

Kiedy jest zima w Japonii? Ta pora roku trwa tam nieco krócej niż u nas, bo choć najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, przyjmuje się, że zima kończy się w święto Setsubun, wypadające trzeciego lutego. Święto to ma na celu odpędzenie złych duchów. Najpopularniejszym zwyczajem mającym to zapewnić jest rozrzucanie pieczonych ziaren soi wokół domostw przy jednoczesnym nakazaniu demonom, by pozostały na zewnątrz (wewnątrz ma zagościć szczęście).

Zima w Japonii. Zdjęcie ilustracyjne saraporn / Shutterstock

Temperatura zimą w Japonii – ile zwykle wynosi?

Temperatura zimą w Japonii może być bardzo zróżnicowana. Na północy kraju, gdzie jest najzimniej, temperatura spada poniżej zera (na wyspie Honsiu może dochodzić do -10 stopni Celsjusza, a w wysokich partiach gór nawet do -20). Z kolei na wyspach Riukiu, zlokalizowanych na archipelagu Nansei, w tym samym czasie temperatura może dochodzić spokojnie do 14-15 stopni Celsjusza.

W stolicy Japonii, Tokio, średnia zimowa temperatura powietrza wynosi około 5 stopni Celsjusza. I choć zwykle nie spada drastycznie poniżej zera, wilgotność powietrza jest na tyle wysoka, że staje się ono bardzo przenikliwe i nieprzyjemne (temperatura odczuwalna jest dużo niższa niż w Polsce przy tej samej liczbie stopni). I choć zima w Japonii może wyglądać naprawdę pięknie, nie uważa się jej raczej za najlepszy czas na wyjazd i zwiedzanie. Chłód okazuje się bardzo dotkliwy, a turystom może dokuczać również we wnętrzach, ponieważ większość japońskich budynków nie posiada ogrzewania. Jeśli natomiast przyjdzie Ci ochota na zwiedzanie zabytków sakralnych, musisz wziąć pod uwagę fakt, że do niektórych zostaniesz wpuszczony tylko boso, co nie okaże się zbyt komfortowe w przypadku kamiennych podłóg i niskich temperatur otoczenia.

Zima w Japonii. Zdjęcie ilustracyjneZima w Japonii. Zdjęcie ilustracyjne Santori.93 / shutterstock

Czy w Japonii pada śnieg? Sprawdzamy!

Czy w Japonii pada śnieg? Wiele osób na pewno zadawało sobie to pytanie. Tak, choć w jednych regionach spada go dużo, w niektórych natomiast może nie pojawić się wcale. Na wschodzie kraju sypie raczej rzadko i skąpo, nie utrzymuje się też dość długo na ziemi. Na północy natomiast, w wysokich górach, a także na wyspie Hokkaido, opady bywają bardzo obfite. Niejednokrotnie na ziemi zalega gruba warstwa śniegu, który pozostaje na ulicach aż do końca zimy.

Zwierzęta aktywne zimą: jak fauna przystosowuje się do zimowych warunków bytowania?Zwierzęta aktywne zimą: jak fauna przystosowuje się do zimowych warunków bytowania?

Japonia zimą: co warto zobaczyć? 

Co warto zobaczyć zimą w Japonii? Gdzie miło spędzić czas?

  • świąteczne iluminacje na ulicach – tuż przed Nowym Rokiem, który jest dla Japończyków bardzo rodzinnym świętem, ulice zostają przystrojone efektownymi lampkami. Świetlne iluminacje mogą zapierać dech w piersi niejednemu przyjezdnemu;
  • sporty zimowe – Japonia to prawdziwy raj dla narciarzy. Znajdą się tu zarówno doskonale przygotowane stoki i długie trasy narciarskie, jak i efektowne snow parki. Najlepszym wyborem dla wszystkich chcących uprawiać sporty zimowe będą Sapporo, Nagano i Iwate. Co więcej, w okolicy gór można podziwiać piękne, śnieżne krajobrazy;
  • gorące źródła – także we wszystkich narciarskich kurortach można odnaleźć popularne w Japonii gorące źródła, które, wraz z towarzyszącymi im ośrodkami SPA, pomagają się świetnie zrelaksować turystom;
  • pokryta śniegiem wioska Shirakawago – to miejsce, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer w tamtym miejscu, kiedy małe, drewniane domki są pokryte pierzyną śniegu, dostarczy na pewno niespotykanych, magicznych wrażeń.

Zobacz też: Dolina Kościeliska: malownicze miejsce, które warto odwiedzić zimą

Zobacz wideo
“Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę”, czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZełenski odpowiada Bidenowi. Padły mocne słowa
Następny artykuł“Wyborcza”: Pegasus zaczął łowy od Misiewicza. Szczegóły operacji “Ksenon”