Za oknem śnieg – to znak, że jest idealny czas aby wytropić różnorodne zwierzęta zamieszkujące puszczę.
Przemierzając leśne drogi, niejednokrotnie można natrafić na odbite w śniegu tropy zwierząt, czyli ślady pozostałe po ich kończynach. Razem z kluczem do rozpoznawania tropów zwierząt „Czyj to trop?”, z pewnością uda się stwierdzić do kogo należały. Publikacja ta zawiera klucz do tropów 17 gatunków ssaków. Warto podkreślić, że po jednym tropie nie zawsze uda się rozpoznać jego właściciela – istotny jest także układ grupy tropów.
Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia leśnego tropiciela? Oczywiście miarka lub linijka, aparat fotograficzny (wystarczy smartfon) aby uwiecznić tropy. Przyda się także mapa terenu oraz notes i ołówek, aby sporządzić notatki gdzie je spotkaliśmy. Potrzebny jest też klucz aby rozpoznać które ze zwierząt pozostawiło po sobie te tropy.
Tropy nie są jedyną oznaką bytności zwierząt w lesie. Znacznie szerszym określeniem są ślady. Składają się na nie również tropy. Na ślady składają się także odchody, pióra, wypluwki, spałowane drzewka (obdarte z kory), czy buchtowiska. Niektóre ze śladów wskazują jednoznacznie na sprawcę jak np. drapania oznaczają bytność wilków. W przypadku spałowania, gatunek zazwyczaj można odróżnić po wysokości zdarcia kory. Nieco trudniej sprawa wygląda z wypluwkami, które pozostawiają po sobie nie tylko sowy, a przyporządkowanie ich do gatunku jest naprawdę trudne.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku zachęca do spacerów przez ostępy puszczy i samodzielnego tropienia mieszkańców lasu. Taka wycieczka pomoże się dotlenić, zrelaksować na łonie natury, a także zaspokoić choć w pewnym stopniu naszą ciekawość przyrodniczego świata – czytamy na stronie bialystok.lasy.gov.pl.
opr. (or)
Ślady zwierząt (bialystok.lasy.gov.pl):
View the discussion thread.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS