Mars Reconnaissance Orbiter uchwycił zimowe krajobrazy Marsa. Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) opublikowała na swojej stronie internetowej zdjęcia i filmy przedstawiające ogromne lodowe wydmy Czerwonej Planety.
Zima zmienia Marsa w coś spektakularnego. Temperatura na jego biegunach gwałtownie spada do minus 90 stopni Celsjusza. Sonda kosmiczna NASA dokonała kilku odkryć dotyczących zmiany pór roku na planecie. Mars Reconnaissance Orbiter znajduje się na orbicie od ponad 16 lat i wysłał 436 terabitów danych z powrotem na Ziemię.
Jego głównym celem było znalezienie dowodów na obecność wody na Marsie. Jak się dowiedzieliśmy, na planecie występują dwa rodzaje śniegu – w postaci kryształków wody, tak jak na Ziemi, oraz w postaci dwutlenku węgla, lepiej znanego jako suchy lód. Śnieg z wody rozprasza się, zanim opadnie na powierzchnię Marsa, a drugi nie odparowuje przez długi czas.
Śnieg pada w najzimniejszych częściach planety, gdzie warunki nie są odpowiednie nawet dla maszyn. Tak więc zdjęcia tych obszarów można zrobić tylko z orbity. Według NASA cząsteczki suchego lodu po zamrożeniu tworzą czworobok, więc płatki śniegu są symetryczne i mają kształt sześcianu.
Dzięki czujnikowi klimatycznemu na Marsie można było dowiedzieć się, że te płatki śniegu są mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa. Na Marsie jest tyle takiego śniegu, że można po nim chodzić w rakietach śnieżnych. Pod koniec zimy lód zaczyna topnieć, a powierzchnia przybiera niesamowite kształty, które zdaniem naukowców przypominają jajecznicę lub szwajcarski ser. Według amerykańskiej agencji kosmicznej topnienie powoduje rodzaj erupcji gejzerów. Światło słoneczne ogrzewa gaz, który szybko odparowuje, wzbijając wir pyłu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS