Jeśli planujesz wybrać się w Tatry, musisz wiedzieć, że w wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega świeży śnieg, a przebieg wielu z nich jest niewidoczny z powodu zasp i oblodzeń. Wiatr, chmury i mgła ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio przygotować się do wycieczki.
Tatrzański Park Narodowy informuje, że śnieg zalega już od wysokości około 1300 m n.p.m. W partiach graniowych wiatr utworzył głębokie zaspy, gdzie śnieg sięga powyżej kolan. Na niektórych szlakach występują oblodzenia i jest bardzo ślisko (np.: przechodząc koło Wodospadu Siklawa, idąc w stronę Czarnego Stawu pod Rysami, wokół Morskiego Oka). Z kolei w partiach lasu również jest ślisko, szczególnie w godzinach porannych. Gdzieniegdzie zalega błoto, kałuże oraz cienka warstwa mokrego śniegu. Utrudnieniem mogą być powalone przez wiatr drzewa, które można obejść – są one sukcesywnie usuwane.
Przypominamy, że dni są coraz krótsze — należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem — w plecaku warto mieć latarkę czołową.
Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność. Na odcinku Psia Trawka — Rówień Waksmundzka jest również uszkodzony mostek — istnieje możliwość obejścia.
Zobacz co dziś zarejestrowały kamery na Kasprowym Wierchu, gdzie znajduje się stacja meteorologiczna i obserwatorium astronomiczne. Zima na Kasprowym Wierchu… zrobiło się biało!
Planujesz na dłużej zatrzymać się w Zakopanem i szukasz noclegu – sprawdź
Zimowy kulig? Zobacz
Obserwuj na żywo Kamery online – PKL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS