A A+ A++

Najnowsze badania dowodzą, że nasza planeta ma więcej warstw niż dotychczas uważano. Naukowcy odkryli piątą warstwę zlokalizowaną głęboko w jądrze, która może pomóc w lepszym poznaniu ziemskiego pola magnetycznego.

Źródło fot. Unsplash | NASA

i

Próbujemy podbijać kosmos, tymczasem wciąż nie poznaliśmy jeszcze dokładnie naszej własnej planety. Oceany pokrywające znaczą jej część zbadaliśmy jedynie w niewielkim stopniu, a jakby tego było mało, nie wiemy jeszcze wszystkiego o wnętrzu globu. Na szczęście dzięki prowadzonym badaniom udaje się poszerzać wiedzę.

Naukowcy właśnie odkryli, że nasz świat ma więcej warstw niż dotychczasowo sądzono. Do tej pory uważano, że Ziemia ma cztery warstwy: skorupa, płaszcz, płynne jądro zewnętrzne oraz stałe jądro wewnętrzne. Sejsmolodzy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego ustalili, że istnieje jeszcze jedna warstwa zlokalizowana w wewnętrznym jądrze naszej planety, która umożliwi lepsze zrozumienie ewolucji ziemskiego pola magnetycznego.

Opublikowane przez nich badania informują o nowych dowodach na obecność metalowej kuli o grubości 640 km, znajdującej się w wewnętrznym jądrze. Podobnie jak pozostałe części rdzenia składa się ze stopu żelaza z niklem, jednak ma inną strukturę krystaliczną. Badania wskazują, że fale uderzeniowe wywołane przez trzęsienia ziemi, przechodzą przez nią z inną prędkością niż przez rdzeń, co według autora badań Thanh-Son Pham, wynika z nieco innego uporządkowania atomów.

Według autorów wewnętrzny rdzeń wydostaje się poprzez zestalanie materiałów wydobywających się z płynnego rdzenia zewnętrznego, powodując uwalnianie ciepła i tworzenie prądów konwekcyjnych. To właśnie dzięki tej konwekcji powstaje pole magnetyczne, które chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.

Nowe badania pomagają poznać Ziemię

Wewnętrzne jądro Ziemi odkryte w 1936 roku przez duńską sejsmolog Inge Lehmann, stanowi mniej niż 1 procent objętości naszej planety. Niestety jego odległość od powierzchni oraz małe rozmiary znacznie utrudniają jego dokładne zbadanie. Naukowcy badają więc fale uderzeniowe wywołane trzęsieniami ziemi, wykorzystując w tym celu sejsmografy. Przemieszczające się przez całą planetę fale, przez poszczególne jej warstwy przechodzą z różnymi prędkościami, co pozwala uzyskać wiedzę na temat ich gęstości, temperatury oraz składu.

Ziemia ma więcej warstw niż myśleliśmy, naukowcy mają nowe dowody - ilustracja #1

Źródło: Unsplash | NASA

Co ciekawe już 20 lat temu naukowcy sugerowali istnienie piątej warstwy. Wówczas nie istniały jeszcze niezbite dowody potwierdzające tę teorię, ale przez lata pozyskano znacznie więcej danych wskazujących, iż może być prawdziwa. Dzięki nowemu sposobowi pobierania próbek z samego środka wewnętrznego jądra planety, udało się ją ostatecznie potwierdzić.

Naukowcy uważają, że odkrycie nowej warstwy pozwoli zrozumieć w jaki sposób powstało ziemskie pole magnetyczne. Lepsze jej poznanie pomoże także w przyszłej kolonizacji obcych planet, ułatwiając określenie czy mogą nadawać się do życia.

Ziemia ma więcej warstw niż myśleliśmy, naukowcy mają nowe dowody - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajstarsze w Europie groty strzał znaleziono we Francji
Następny artykułGłośny romans “Słoń” o LGBT na polskiej prowincji już na VOD